Jeśli zdecydujesz się gdzieś wybrać, z pewnością zrobisz zdjęcia z najbardziej niesamowitych zabytków. Nadają się do tego tak dobrze, jak to możliwe.

Wydają się przyciągać ich poglądów isoczewki. Stworzony w różnym czasie, z różnych materiałów i w przeciwieństwie do stylu, są zjednoczeni przez jedną - te rzeźby uliczne sprawiają, że miasto jest unikalne, atrakcyjne i niezapomniane.

1. "Ujawnienie", Paige Bradley, Nowy Jork, USA

"Ujawnienie"

"... dopóki nie podzielimy ludzi wokół nasściany, nigdy nie zrozumiemy, jak bardzo jesteśmy silni ". Tak więc amerykański artysta Paige Bradley wyjaśnia znaczenie jej rzeźby z brązu, która przyniosła jej sławę.

2. "Taniec z mniszek lekarski", Robin White, Staffordshire, Wielka Brytania

"Tancerz z mniszek lekarski"

Jeśli jesteś przyciągany przez magiczny świat wróżek, tyjak Robin White, który stworzył serię podobnych rzeźb parkowych. Każda wróżka ma stalową ramę, związaną warstwą "mięśni" metalowych, która z kolei jest pokryta "skórą" wykonaną z drobnego drutu.

3. "Alegoria Apeninów", Giovanni Giambologna, Toskania, Włochy

"Alegoria Apeninów"

Niedaleko Florencji, w porzuconym parkuwilla Pratolino, niegdyś należąca do słynnego klanu Medici, zachowała dziesięciometrową kamienną rzeźbę XVI w. dzieła ówczesnego rzeźbiarza Giovanniego Giambolonyi. Rzeźba reprezentuje boga Apeninów, naciskając głowę potwora ręką, z ust, której fontanna bije.

4. "Miłość", Alexander Milov

"Miłość"

To rzeźba z Odessy Alexander Milov może byćwidziano tylko w zeszłym roku na amerykańskim festiwalu Burning Man na pustyni Black Rock. Dzieło zdobyło serce wielu gości na festiwalu i znalazło swoich fanów w internecie dzięki swemu przekłuwaniu szczerości. Niestety, podczas gdy dla przedmiotu o dużej powierzchni (długość 17,5 m, szerokość 5,5 i wysokość 7,5), miejsce nie zostało znalezione w dowolnym miejscu.

5. "Moc natury", Lorenzo Kinn

"Moc natury"

Być może starożytni mieli rację, kiedy to stworzylirzeźba na cześć bogów, aby uspokoić ich złość. Ta myśl zainspirowała włoskiego artysty Lorenza Kina do stworzenia serii rzeźbiarza, założonego w różnych miastach na całym świecie. 2,5-metrowa sylwetka symbolizuje naturę macierzystą, która dziko unnie skręca w kulę. Uderzając w skutki huraganów w Tajlandii i Stanach Zjednoczonych artysta stworzył alegorię, aby pokazać, jak kruchy jest nasz świat.

6. "Mustangi Las Colinas", Robert Glen, Irving, Texas, USA

"Mustangi Las Colinas"

Ta rzeźbiarska kompozycja jest największarzeźba jeździecka na świecie: na wodzie widnieje 9 mustangów w skali od 1 do 1,5, fontanny biją pod kopytami, tworząc naturalny efekt natrysku. Praca symbolizuje szybkość, przywództwo i wolność nieodłącznie związaną zarówno z zwierzętami mieszkającymi w Teksasie, jak i samym stanem w czasie jego rozwoju.

7. "Czarny Duch", S.Jurkus i S. Plotnikovas, Kłajpeda, Litwa

"Czarny duch"

Znów przypomina rzeźba z brązuStara legenda, według której blokada straż wytrąca niespodziewanie spotkał ducha, który ostrzegł, że zamek nie może być wystarczające zapasy, a potem zniknął całkowicie.

8. "Caring Hand", Glarus w Szwajcarii

Ostrożna ręka

Ta niezwykła rzeźba może być symbolem dbałości o środowisko.

9. "Swoboda", Zenos Frudakis, Philadelphia, Pennsylvania, USA

"Wolność"

"Ta rzeźba uosabia pragnienie wolności poprzez kreatywność", wyjaśnia Zenos Frudakis, amerykańska, wyjaśniająca znaczenie jej kompozycji z brązu.

10. Mihai Eminescu, Onesti, Rumunia

Mihai Eminescu

Nietypowa rzeźba dwóch metalowych drzew, której gałęzie tworzą oblicze mołdowsko-rumuńskiego poety-dekadenta XIX wieku Mihai Eminescu.

11. "Człowiek z deszczu", Jean Michel Folon, Florencja, Włochy

"Człowiek z deszczu"

Rzeźba belgijskiego artysty Jean Michel Foulon znajduje się we Florencji we Włoszech.

12. "Schody do nieba", David McCracken, Bondi, Australia

"Schody do nieba"

Rzeźba Davida McCrackena jest złudzeniem nieskończoności, przypominając związek z kultową kompozycją Led Zeppelin.

13. "Oto jestem!", Herve-Laurent Erwin

"Oto jestem!"

Gitara polistyrenowa wyłaniająca się spod trawnika,z pod kocem, została zaprezentowana w 2014 r. na dorocznej międzynarodowej wystawie sztuki współczesnej w Budapeszcie. Wartość rzeźby autorstwa węgierskiego artysty Hervé-Lorenta Erwina można zdefiniować jako pragnienie wolności, wiedzy i dynamicznego rozwoju. Po wielkim sukcesie w Budapeszcie rzeźba udała się do niemieckiego Ulmu, aby przestraszyć niczego nie podejrzewającego turystów.

14. "Metamorfozy", Jason Dekers Taylor, Grenada

"Metamorfozy"

26 figurek dzieci z cementu na czterech metrachgłębokość jest jedną z najbardziej uderzających kompozycji założonych w podwodnym rzeźbiarskim parku Moliner na Karaibach. Kompozycja rzeźbiarska waży 15 ton, aby wytrzymać silne prądy i fale. Pierścień dzieci symbolizuje cykl życia i odpowiedzialność ludzkości za stan środowiska przed przyszłymi pokoleniami.

15. "Deszcz", Nazar Bilyk, Kijów, Ukraina

"Deszcz"

Dwumetrowa postura z brązu z ogromnym kropelkiem szkła symbolizuje jedność człowieka z naturą. Prace są ustawione na alei krajobrazowej w Kijowie w ramach nowoczesnego parku rzeźby.

16. "Sower", Morphay, Kaunas, Litwa

"Sower"

Ta rzeźba odnosi się do cienia, "przychodzi do życia" tylko w nocy, gdy gwiazdy, wykonane na ścianie za rysunkiem, są znaczące.

17. "Budynek wiszący", Melbourne, Australia

"Budynek wiszący"

Przed majestatycznym budynkiem biblioteki stanowej w Melbourne wydaje się, że inna biblioteka zatonąła, na rogu fasady wciąż widocznej na powierzchni.

18. "God of War", Jingzhou, Chiny

"Bóg wojny"

48-metrowa rzeźba, pokryta 4000 klejonymi płytami miedzi, unosi się na 10-metrowym cokolem i jest symbolem sprawiedliwości.

19. "Hippos", Tajpej, Tajwan

"Hippos"

Figury sylwetek hipopotamów pływających, przedstawiane tak, jak są one zwykle postrzegane na powierzchni wody, są ustawione w zoo w Taipei.

20. "Buty na nabrzeżu Dunaju", Gyula Power, Budapeszt, Węgry

"Buty na nabrzeżu Dunaju"

Pomnik ofiar holokaustu oparty jest na prawdziwymwydarzenia: w 1944-1945 w Budapeszcie zniszczono dziesiątki tysięcy Żydów. Ofiary zbierano nad brzegiem Dunaju, zmuszeni do zdejmowania butów, a następnie zastrzelonych. Idea pomnika należy do węgierskiego reżysera Ken Togai i została zrealizowana przez rzeźbiarza Gyula Power.

21. "Podróżnicy", Bruno Catalano, Marsylia, Francja

"Podróżnicy"

W Marsylii zainstalowano całą serię dziesięciu takich surrealistycznych rzeźb francuskiego Bruno Catalano we wrześniu 2013 roku.

22. "Pomnik Nieznanego Przechodni", Erzi Kalina, Wrocław, Polska

"Pomnik nieznanego przechodnia"

W 1977 roku w Warszawie powstała kompozycja rzeźbiarska składająca się z 14 figurek i przeniosła się do Wrocławia w 2005 roku.

23. "Rebel", Tom Franzen, Bruksela, Belgia

"Rebel"

Belgijski rzeźbiarz Tom Franzen poświęcił swoją żartobliwą pracę mieszkańcom Molenbeck - jednej z 19 i być może najbardziej kryminogenicznej gminy w Brukseli. Stosunek do policji tam odpowiedni.

24. "Ocean Atlant", Jason Dekers Taylor, Nassau, Bahamy

"Ocean Atlant"

Twórca wielu rzeźb na dnie oceanu, JasonDekers Taylor jest także autorem największej podwodnej rzeźby przedstawiającej dziewczynę, która, podobnie jak starożytna grecka Atlanta, trzyma ocean na jej ramionach. Wysokość rzeźby wynosi 5,5 m, waga 60 ton, zgodnie z intencją autora, oprócz figury estetycznej ma ona wartość praktyczną, jest sztuczną rafą koralową.

25. Nelson Mandela, Republika Południowej Afryki

Nelson Mandela

Niezwykły pomnik myśliwca przeciwko apartheidowiustanowiony w 2012 roku w pobliżu miejsca, w którym 50 lat wcześniej aresztowano przyszłego prezydenta RPA. Rzeźba składa się z 50 wycinanych misternie stalowych kolumn laserowych o wysokości od 6,5 do 9,5 metra. W odległości 35 m pod ściśle określonym kątem kolumny tworzą rozpoznawalny profil Mandeli.

26. "Ludzie nad rzeką", Zheng Hua Cheng, Singapur

"Ludzie nad rzeką"

Seria rzeźb singapurskiego artysty Zheng HuaCheng, który obejmuje tę kompozycję pięciu chłopców kąpielowych, wysyła widza w tamte czasy, kiedy brzegi rzeki nie były jeszcze ubrane w kamień, a setki dzieci mieszkających w sąsiedztwie, pobiegły, by popływać w rzece.

27. Kelpie, Andy Scott, Falkirk, Szkocja, Zjednoczone Królestwo

Kelpi

Kelpi - duch wody ze szkockiej mitologii, który był na obrazie konia. 30-metrowa głowa konia stanowi bramę do kanału Fort i Clyde i symbolizuje ważną rolę koni w życiu Szkocji.

28. "Bez przemocy", Carl Frederick Reutersweld, Nowy Jork, USA

"Nie ma przemocy"

Oszołomiony morderstwem Johna Lennona, Szwedówartysta Carl Frederick Reutersveld stworzył swój brązowy rewolwer z węzłem przywiązanym do węzła, którego lufa skierowana jest w górę, jako symbol niestosowania przemocy.

29. "Wiszący człowiek", David Cherny, Praga, Czechy

"Wiszący człowiek"

Rzeźba przedstawia Zygmunta Freuda i jego walkę ze strachem przed śmiercią.

30. "Tide", Jason Dekers Taylor, Londyn, Wielka Brytania

"Tide"

Czterech jeźdźców konnych nad brzegiem Tamizyznikają, pojawiają się ponownie w zależności od przypływu. Zamiast głowy na koniach, pompy oleju. Ten rzeźbiarz i ekolog Jason Dekers Taylor chce zwrócić uwagę opinii publicznej na nadmierną zależność ludzkości od ropy.

31. "Weekend", Marguerite Derricort, Adelaide, Australia

"Weekend"

Cztery brązowe świnie w pełnym rozmiarze iw naturalnych pozycjach każdy ma swoją własną nazwę: Oliver, Truffle, Augustus i Horatio. Ta zabawna kompozycja rzeźbiarska jest ulubionym miejscem dzieci, które przychodzą tu z rodzicami w weekendy i jeżdżą na gładkich grzbietach świń.

32. "Peregrass", Robert Summers i Glen Rose, Dallas, Texas, USA

"Peregrine"

Największy w swoim rodzaju jest rzeźbą z brązuSkłada się z 49 byków i trzech kierowców i jest zainstalowany w jednym z parków w Dallas. Skład jest imponujący w swoim zakresie: Każda wysokość byka 1,8 m, stado spacery po nierównym terenie, natkną małych rzek, niektóre zwierzęta są powolne, inni run - artysta zdołał przekazać realistyczną jazdę bydła, które miały miejsce w Teksasie w XIX wieku.

33. "Metallomorphosis", David Cherny, Charlotte, Karolina Północna, USA

"Metallomorfoza"

Jego pierwszym instalatorem w Stanach był autor "The Hangingczłowiek "Czech David Cherny postanowił uderzyć w Amerykanów - i zrobił to! Jego ośmiometrowa głowica ze stali nierdzewnej składa się z równoległych sekcji, od miejsca, w którym powinna być ujście, fontanna bije. Głowica obraca się cyklicznie wokół własnej osi i zaczyna poruszać się jak zwykle, a następnie "rozpada się" na warstwy: niektóre sekcje nadal się obracają, podczas gdy inne "pozostają w tyle". Odwracając się, wszystkie elementy łączą się, tworząc oryginalną rzeźbę. Nazwa instalacji, oczywiście jak sama głowa, jest zebrana z sekcji: "metal + metamorfoza".

34. "Nieznany biurokrata", Magnus Tomasson, Reykjavik, Islandia

"Nieznany biurokrata"

Satyryczny pomnik biurokraty żywo wyraża nasz stosunek do urzędników, ten sam na całym świecie, a zatem bez twarzy.

35. The Hedington Shark, John Buckley, Oxford, Wielka Brytania

"Heditton Shark"

Założona w 1986 roku w 41. rocznicę tragediiHiroszima i Nagasaki, rekin uosabia bombę atomową zrzuconą na japońskie miasta i wywołuje uczucie bezsilnej złości i rozpaczy nad katastrofą nuklearną.

36. "Obserwator", Victor Khulik, Bratysława, Słowacja

"Obserwator"

Humorystyczna rzeźba człowieka wychylającego się z włazu kanalizacyjnego jest często nazywana "człowiekiem w pracy", choć z pracy zdaje się rozpraszać.

37. "Iguana", Hans Van Houvelingen, Amsterdam, Holandia

Iguanas

Na jednym z placów w Amsterdamie są niezwykli mieszkańcy - 40 brązowych iguan pełzających po trawie.

38. "Matka", Louise Bourgeois, Londyn, Wielka Brytania

"Matka"

Dziwne, jak może się wydawać, ale największe wRzeźba pająka, 88-letnia Louise Bourgeois poświęciła swoją matkę, która zmarła, gdy artysta miał 21 lat. Dziesięciometrowy pająk z marmurowymi jajami w worku nie jest jedynym takim stworzeniem burżuazji. Podobne rzeźby można znaleźć w różnych miastach na całym świecie.