Cuda natury!

Najbardziej atrakcyjne miejsca na ziemi,Oczywiście są góry i oceany. Jednak czasami przynajmniej popularność wygrają wnęki wypełnione wodą, czy nie. Tu zbierane są najbardziej niesamowite dziury na powierzchni ziemi, z różnych powodów zyskały sławę.

1. Wielka Błękitna Dzielnica, Belize

Wielka Błękitna Dziura

Jednym z najbardziej popularnych miejsc do nurkowaniaRekreacyjne nurkowanie to Wielka Błękitna Dolina, rozsławiona przez francuskiego badacza Jacquesa-Yvesa Cousteau. To on po raz pierwszy zeszedł na dno dziury, mierząc jego głębokość (120 m) i odkrywając głębię systemu jaskiń o masywnych stalaktytach. Praktycznie okrągły otwór o średnicy ponad 300 m to korytarz utworzony w ostatnim okresie lodowcowym. Nie ma koralowców i agresywnych gatunków rekinów, dlatego mimo względnej odległości od cywilizacji (96 km do najbliższego miasta), Wielka Błękitna Dziura jest szczególnie popularna wśród entuzjastów nurkowania.

2. Hole Glory, stacja Monticello Dam w Kalifornii

Hole Glory

Tama Monticello zbudowana w miejscuTego samego zalanego miasta, nie jest znany ze swojej wielkości, ale przede wszystkim największy na świecie kanał do zalania wody. Mając średnicę 21 m, przechodzi 1370 metrów sześciennych na sekundę, co pozwala utrzymać optymalny poziom wody w porze deszczowej. Przy zaporze podejmowane są wszystkie możliwe środki bezpieczeństwa, aby uniemożliwić ludziom znajdowanie się w pobliżu lejka.

3. Karstowe leje Morza Martwego, Izrael

Kratery Morza Martwego

Wzrost liczby ludności i rozwój chemikaliówPrzemysł to główne powody powstania ogromnych luk wzdłuż wybrzeża Morza Martwego, w Parku Narodowym Ein Gedi. Obecnie istnieje ponad 3000 znanych tylko lejki, a ilu z nich rzeczywiście - nikt nie wie. Co więcej, ich liczba wciąż rośnie. eksperci przypisują to przede wszystkim intensywne obniżanie poziomu Morza Martwego (około 1 m rocznie), z powodu wielu powodów, z których głównym jest masowe wykorzystanie głównej arterii morskiego karmienie - rzeka Jordan - w rekultywacji suchych regionie południowym, a jako główne źródło wody pitnej części zaludnionych Kraju. Słona woda jest odprowadzana i świeża woda gruntowa wzrasta z wnętrza Ziemi, odmyciu formacje soli, przy czym puste przestrzenie są utworzone pod powierzchnią, co prowadzi do niepowodzeń. Wielkości zadziwiania - w jednym takim lejek może zmieścić się w ośmiopiętrowym budynku.

4. "Piekło", Chiny

"Piekło"

Jednym z najbardziej ekscytujących miejsc na ziemi -Jest to największa na świecie naturalna depresja Tianken Xiaozha, położona w jednej z centralnych prowincji Chin. Wymiary zanurzenia są imponujące: długość 626 m, szerokość 537 m oraz głębokość od 511 do 662 m. Ponadto ścieżka ma ścianki, które stanowią dodatkowy atrakcyjny czynnik dla ekstremistów. Na jednej ze stromych ścian zbudowana jest drabina, której 2800 stopni prowadzi do dołu. Rzeka podziemna o długości 8,5 km biegnie wzdłuż dolnego kanału krasowego, który przychodzi dopiero na powierzchnię. Pomimo faktu, że "podziemia", powstały 129 tysięcy lat temu, był dobrze znany lokalnym mieszkańcom, naukowcom i społeczeństwu uczonym z tego zdumiewającego zjawiska naturalnego dopiero w 1994 roku w poszukiwaniu nowych miejsc do badań przez brytyjskich speleologów.

5. Uchybienie Brimma, Oman

Uchybienie Brimma

To miejsce charakteryzuje niezwykłe piękno iświetność, więc nie jest zaskoczeniem, że przyciąga wielu turystów. Oszałamiająca miska wapienna jest wypełniona czystą niebieską wodą, którą można zobaczyć z wyjątkiem zdjęć. Władze miejskie zdecydowały się zmienić niepowodzenie w park wodny, aby przyciągnąć miłośników lokalnych i zagranicznych do pływania w malowniczym miejscu.

6. Bingham Canyon, Utah, Stany Zjednoczone

Bingham Canyon

Lepiej znany jako miedź Kennecottenajwiększy na świecie kamieniołom znajduje się na południowy-zachód od Salt Lake City. Jej wymiary są oszałamiające: około 1 km głębokości i 4 km szerokości! Jeśli dwa drapacze chmur Empire State Building są ułożone jeden na drugim, nie osiągną nawet szczytu dołu z dołu dołu. Kauza, odkryta 110 lat temu, nadal działa, dając 450 ton skał dziennie.

7. Niebieska dziura Dean, Bahamy

Niebieska dziura Dean

Drugą najgłębszą niebieską dziurą jest światw pobliżu miasta Clarence na Long Island. Mimo, że większość z tych naturalnych wgłębień ma głębokość około 100 m, niebieski otwór Deana parametr przekracza więcej niż dwa razy, przechodząc do 202 m jest wyróżniają się niezwykłą strukturę :. bliżej powierzchni o średnicy 25-35 m, a wgłębienie rozciąga się zasadniczo na głębokości osiągając średnicę od 20 m do 100 m, tworząc coś w rodzaju kopuły. Popularny wśród miłośników nurkowania głębokiego morza i nurkowanie, Deana Blue Hole, jednak ma złą reputację wśród mieszkańców: mówią, że jej kreacja nie była bez siły zła, a nieostrożny nurkowie mogą łatwo dokręcić ciemny wir.

8. "Bramy Piekła", Turkmenistan

"Bramy Piekła"

Ten krater, bardziej jak sceneriakatastrofa, o średnicy 60 i głębokości 20 m, płonęła przez 45 lat. Wszystko zaczęło się w 1971 roku, kiedy geolodzy odkryli pod ziemią pole podziemne. Gdy rozpoczęły się prace wiertnicze, deweloperzy natknęli się na podziemną jaskinię, w wyniku czego wszystkie urządzenia, w tym platforma, padły pod ziemię, a powstała szczelina wypełniona gazem. Geolodzy nie myśleli o niczym lepszym od tego, jak podgrzewać gaz, aby kontynuować pracę. Przyjęto, że w ciągu kilku dni wybuchnie. Jednak minęło 45 lat, a ogień nie zanika. Cała powierzchnia krateru jest pokryta latarkami o różnej wielkości, z których część sięga 10-15 m.

W 2013 r. Kanadyjski naukowiec George Coroniszdołał zejść na dół krateru, gdzie znalazł bakterie, które nie występują nigdzie indziej na powierzchni ziemi i doskonale czują się w tym piekielnym płomieniu.

9. Big Hole, Republika Południowej Afryki

"Wielka przestrzeń"

Największy na świecie kamieniołom, wykopany bezzastosowanie technologii, był kiedyś najbogatszym dziedzictwem diamentowym "Kimberly", teraz wyczerpanym. Między rokiem 1866 a 1914 r. 50 000 górników niszczyło 22,5 miliona ton ziemi z łopatami i piknikami, wydobywając 2.722 kilogramów diamentów o wartości 14,5 milionów karatów. Jednocześnie powstał kamieniołom o szerokości 463 m i głębokości 240 m. Teraz dno kamieniołomu napełnia się wodą do głębokości 40 m.

10. "Uchybienie diabła", Texas, USA

"Ucieczka diabła"

Wytłaczana wielkość otworu 12 na 18 motwiera wejście do ogromnej hali podziemnej, zejściem na głębokość 122 m. W jaskini mieszka na kolonii najszybszych latających zwierząt na ziemi - nietoperze brazylijskiego typu fałdu. Te małe zwierzęta o długości 9 cm i ważące tylko 15 g mogą rozwinąć prędkość lotu poziomego do 160 km / h. W "Devil's Failure" stale znajduje się około 3 milionów tych niesamowitych ssaków.

11. Ucieczka z Gwatemali, Gwatemala

Nieudana Gwatemala

W 2010 roku, w stolicy kraju - w Gwatemali -Nagle nastąpił rozpad gleby, połknął fabrykę trzypiętrowy i sozdavshey zagrożenie dla okolicznych budynków. Prawie okrągły otwór o średnicy 20 m ma głębokość około 90 m takim zjawiskiem niebezpiecznym posiada zestaw czynników naturalnych i antropogenicznych. Powodzi wywołanych przez huragan Agatha, erupcji wulkanu Pacaya w pobliżu miasta i banalnych nieszczelnych rur kanalizacyjnych.

Ta niepowodzenie nie była pierwszym takim zjawiskiem w Gwatemali. W 2007 roku miasto doświadczyło podobnego załamania powierzchni na głębokość około 100 m.

12. Jezioro Lake of Morning Glory, Wyoming, USA

"Jezioro Morning Glory" 1

Piękna pusta wodaźródło geotermalnej, zawdzięcza swoją nazwę ze względu na podobieństwo z powój kwiat, który w Stanach Zjednoczonych nazywa się „Morning Glory”. Początkowo depresja kolorze niebieskim w środku, w najgłębszym miejscu, stopniowo obracając żółty na obwodzie, jak również na płatkach powój. Jednak w ostatnich latach ze względu na nieostrożnych turystów rzucanie monet do wody i śmieci, źródło karmienia gejzer, skleić, co prowadzi do niekontrolowanego wzrostu bakterii i niebieski kolor zmieni kolor na zielony i żółty - na pomarańczowo. W pobliżu źródła nie było nawet tabliczka z ostrzeżeniem o konieczności starannego podejścia do jeziora ze względu na ryzyko zmiany nazwy na „utraconej chwały”.

"Jezioro nad ranną chwałą" 2