stereotypy płci

Fakt, że mężczyźni i kobiety są bardzo różni, dobrzyjest znany. Ale często różnice te nie działają na zasadzie "przeciwieństw przyciągają", ale wręcz przeciwnie. Pod wieloma względami stereotypy płci zakłócają wzajemne zrozumienie. Są to pewne wzorce zachowań, stabilne obrazy - symbole, narzucane opinii publicznej przez przedstawicieli różnych płci.

Role i stereotypy płci

Według naukowców, obecność konkretnych ról,które mężczyźni i kobiety odgrywają w społeczeństwie, a głównym powodem powstawania stereotypów związanych z płcią. Tak więc, dawno temu w Rosji była tradycja, że ​​człowiek jest getterem, obrońcą, szefem domu. A kobieta jest matką, opiekunem ogniska, nauczycielem. Jednak na obecnym etapie nastąpiły zmiany w świadomości publicznej, które pozostawiały ich odcisk, w tym podział odpowiedzialności mężczyzn i kobiet. Piękne panie nauczyły się zarabiać, wychowywać dzieci samodzielnie, podejmować decyzje niezależnie. Wielu przedstawicieli silniejszego seksu z kolei opanowało "pracę" gospodyń domowych i nianiek, zmieniając obawy o rodzinne wsparcie finansowe na ramiona swoich małżonków. A jednak ślady przeszłości nie odeszły, po migracji do znaczków "seksualnych".

stereotypy płci

Przykłady stereotypów związanych z płcią

Najczęstszymi stereotypami płci we współczesnym społeczeństwie są:

  1. Mężczyźni są silnymi seksami, a kobiety są słabe (chociaż od dawna udowodniono, że kobiety mogą być bardziej stabilne zarówno pod względem psychicznym jak i psychicznym).
  2. Przedstawiciele silniejszego seksu nie powinni płakać (chociaż łzy są naturalną reakcją żywych organizmów).
  3. Mężczyźni mają wyższą inteligencję (tylko kobieta ma bardziej rozwiniętą półkulę, odpowiedzialną za sferę emocjonalną).
  4. Niezamężna kobieta jest gorsza (pojedyncze panie dzisiaj są dalekie od rzadkości i w żadnym razie nie są uważane za nieszczęśliwe lub niedoskonałe).
  5. Głównym celem kobiet jest rodzina i dzieci,mężczyźni - kariera (wiele kobiet z powodzeniem radzi sobie zarówno z innymi, jak i innymi, a wielu mężczyzn wolę być dobrymi tatusiami i mężami, a nie zwycięzcami kariery Everest).

Należy zauważyć, że silny wpływ na stereotypy i reklamy płci. Z lekką ręką tej branży w świadomości masowej ustaliły się następujące społeczne symbole ról:

  1. Kobiety - flirt miejski, przykładowa żona, kobieta biznesu, uwodzicielka.
  2. Mężczyźni to przygód, macho, uwodziciel, udany biznesmen, "wieczny chłopiec", sportowiec, przykładowy człowiek rodziny.

stereotypy dotyczące płci1

stereotypy płci2

stereotypy dotyczące płci3

stereotypy płci4

stereotypy płci5

stereotypy dotyczące płci6

stereotypy dotyczące płci7

stereotypy dotyczące płci8