Dostosowanie personelu

Dostosowanie personelu jest urządzeniempracowników do stanowiska, do nowych warunków pracy i zbiorowości. Opiera się na stopniowym wprowadzaniu pracownika do procesów produkcyjnych, niespotykanych dla niego warunków profesjonalnych, organizacyjnych, administracyjnych, ekonomicznych, społeczno-psychologicznych i innych. Adaptacja prowadzi do wzrostu wydajności i funkcjonowania pracowników oraz do zmniejszenia rotacji personelu.

Istnieją dwa typy adaptacji: podstawowe i drugorzędne.

Podstawowa adaptacja skierowana jest do młodych kadr,którzy nie mają doświadczenia w pracy, drugorzędnych - starych pracowników, którzy zmienili warunki pracy, z powodu otrzymania nowej pozycji lub obowiązków. Adaptacja starszych pracowników do nowych warunków zazwyczaj zachodzi mniej delikatnie, ale początkującemu często pojawiają się problemy, dlatego też trzeba poważnie potraktować proces ich adaptacji.

Warunkowo okres przyzwyczajenia do nowej pozycji można podzielić na trzy etapy:

 1. Znajomość. Na tym etapie nowy specjalista zapoznaje się z celami, zadaniami i metodami organizacji. Próbuje też przyłączyć się do zespołu i nawiązać stosunki ze wszystkimi pracownikami firmy.
 2. Adaptacja. Okres ten może trwać od miesiąca do roku. Jego skuteczność zależy od zewnętrznej pomocy innych.
 3. Asymilacja. Na tym etapie pracownik w pełni dostosowuje się do swojego stanowiska, sprosta obowiązkom i staje się pełnoprawnym członkiem zespołu.

Profesjonalna adaptacja początkujących zależy nie odtylko z jego staranności, ale także z zewnątrz pomocy ze strony kolegów i kierownictwa firmy. Ci ostatni są najbardziej zainteresowani tym, aby nowy pracownik zrozumieć wszystkie jego funkcje i jak najszybciej dołączyć do zespołu. Dlatego w każdej szanującej się organizacji musi zostać opracowany program adaptacji pracy. Musi być starannie zaplanowane, aby zawierały jasne i precyzyjne wymagania.

Program adaptacyjny dla nowych pracowników

 1. Zdefiniuj zespół zespołu, który powierza zarządzanie adaptacją przybyszów. Dołącz do tej grupy menedżerów i personelu działu zasobów ludzkich. Wyraźnie wyjaśnij im swoje obowiązki.
 2. Podziel nowych pracowników na grupy, każdy z nich potrzebuje indywidualnego podejścia.
 3. Niektóre z nich mogą mieć problemy z funkcjonalnymi obowiązkami, niektóre mają problemy społeczne w zespole.
 4. Zrób listę najczęściej pytańpojawiają się u początkujących. Napisz odpowiedzi na te pytania i zapoznaj się z odpowiedziami nowych pracowników. Pomoże to zredukować okres adaptacji i chroni przed wieloma błędami w pracy.
 5. Opracuj program na pierwszy dzień pracownika. Program może obejmować znajomość z kolegami, wycieczkę wokół organizacji itp. Przyznaczyć osobę odpowiedzialną za te wydarzenia.
 6. Przygotuj niezbędne materiały dotyczące misji firmy, historii, technologii, kultury korporacyjnej, stosunków wewnętrznych. To jest

  adaptacja personelu

  będzie jakimś statutem firmy.
 7. Podaj nowe informacje osobiste (numery telefonów, e-maile) dla osób, z którymi można się skontaktować w przypadku trudności w pracy lub pytań.
 8. Określ, jakie specjalne zajęcia szkoleniowe wymagają początkujący i instruują ich prowadzenia tych czynności.
 9. Skala sukcesu początkujących przechodzących okres próbny, ocena ich dla wszystkich nowych pracowników.
 10. Podsumuj okres próbny, a jeśli nowy przybysz poradzi, przenieś go do personelu podstawowego.

Nie daj się oczarować tą wspaniałą listą, ponieważ Twoja firma wygrywa z udanego dostosowania pracowników.