struktura pochwy

Pochwa (pochwa), macica, jajowody iJajniki są wewnętrznymi narządami płciowymi kobiety. Jak pokazuje praktyka, wiele kobiet nie zna dokładnych informacji na temat struktury ich układu seksualnego jako całości ani na temat tego, jak w szczególności ułożono waginę.

Jaka jest pochwa?

Jakie jest rozmieszczenie i struktura kobietyz pochwy. Pochwa - narządy miednicy przed nim jest cewka moczowa i pęcherza moczowego, za - odbytnica. W dolnej części przedsionka pochwy jest ograniczone (wargi, łechtaczki i błona (dziewice) lub jego pozostałości (u kobiet życia seksualnego)), przy czym górna część jest połączona przez szyjkę z macicy.

Struktura kobiecej pochwy jest prosta. W rzeczywistości pochwa jest wąskim mięśniowym kanałem, wewnątrz którego znajduje się duża liczba fałd, rozciągających się, co tłumaczy jego wysoką elastyczność. Górna część pochwy jest lekko zakrzywiona, jest bardziej elastyczna niż dolna.

Urządzenie pochwy jest takie samo dla wszystkich kobiet,Tymczasem, w jaki sposób jego wymiary są ściśle indywidualne. Średnia długość pochwy wynosi 8 cm, ale ze względu na wrodzoną charakterystykę budowy układu rozrodczego każdej kobiety, wskaźnik ten może wynosić 6-12 cm, grubość ścian pochwy z reguły nie przekracza 4 mm.

Struktura pochwy

Struktura przedniej i tylnej ściany pochwy wygląda następująco:

 • warstwa wewnętrzna (błona śluzowa);
 • warstwa środkowa (zestaw cienkich włókien mięśniowych);
 • warstwa zewnętrzna (tkanka łączna).

Wewnętrzna warstwa pochwy jest złożonanabłonka, dzięki czemu zapewniona jest jego wysoka elastyczność. Taka elastyczna struktura pozwala na rozciąganie się pochwy do znacznych rozmiarów podczas porodu. Ponadto "użebrowanie" pochwy zwiększa cały zakres odczuć podczas stosunku płciowego. Należy zauważyć, że takie fałdowanie obserwuje się tylko u kobiet w wieku rozrodczym.

Określa się urządzenie środkowej warstwy pochwypodłużnie skierowane mięśnie gładkie, które w górnej części pochwy płynnie przechodzą do mięśni macicy, aw dolnej części - mają szczególną siłę i są splecione w mięśnie krocza.

Struktura zewnętrznej warstwy pochwy jestluźną tkankę łączną, przez którą pochwa oddziela się od narządów, które nie są związane z układem rozrodczym samicy: z przodu - od dolnej części pęcherza, od tyłu - od odbytnicy.

Funkcja pochwy i upławy

Wszystkie cechy struktury kobiecej pochwy decydują o jej funkcjonalnym znaczeniu:

 • pochwa jest bezpośrednio zaangażowana w stosunek płciowy, promuje ruch plemników do kanału szyjki macicy;
 • Krew menstruacyjna jest uwalniana z pochwy;
 • jest to jedyny kanał do przejścia naturalnego sekretu z leżących na nim wewnętrznych narządów płciowych;
 • pochwa bezpośrednio uczestniczy w ogólnym procesie, poprzez nią, jak przez kanał rodny, a dziecko postępuje;
 • pełni funkcję ochronną, dzięki specjalnemu urządzeniu pochwy zmniejsza ryzyko urazu i zakażenia narządów płciowych;
 • obecność zakończeń nerwowych w pochwie sprawia, że ​​jest jedną z erogennych stref kobiety, a według przeprowadzonych badań jest z przodu

  struktura kobiecej pochwy

  Ściana pochwy jest słynnym punktem G.

Uwzględniono również strukturę ścian kobiecej pochwyniektóre gruczoły, których zadaniem - wydzielają śluz, aby nawilżyć i oczyścić pochwy. Zewnętrznie śluz produkowane przez zdrowej pochwy (co jest pochwa, macica lub nie jej kanał szyja) przeznaczono w ilościach malutkie lub ogólnie nie wydany (wchłaniany miejscowo). Błona śluzowa pochwy cierpi niewielkie zmiany w cyklu miesiączkowym, w zależności od fazy cyklu zostanie odrzucony niektóre z jego warstw nabłonka.