przedsionek pochwy

Przedsionek jest częścią kobiecego sromu(zewnętrzne narządy płciowe), które są: łechtaczką, hymenem lub jego szczątkami, małymi i dużymi gruczołami przedsionka, otworem cewki moczowej, otworem pochwowym, tylną adhezją dużych warg sromowych. Przedsionek pochwy jest bezpośrednio zaangażowany w stosunek seksualny. Dzięki sekretowi (smarowi), który wydziela małe i duże gruczoły przedsionka, kobieta otrzymuje pełny zakres doznań podczas stosunku płciowego.

Struktura przedsionka pochwy

Przedsionek pochwy leży pomiędzy małymi wargami sromowymi:

 • z góry jest ograniczona łechtaczką;
 • poniżej łechtaczki znajduje się otwór cewki moczowej;
 • w pobliżu cewki moczowej u podstawy warg sromowych znajdują się dwa kanały gruczołów Bartholina;
 • Na całej powierzchni przedsionka znajdują się kanały wielu małych gruczołów;
 • pod otworem cewki moczowej otwiera się wejście do pochwy;
 • wejście do pochwy dziewic otacza błonę, wśród kobiet, które żyją seksualnie - jej szczątki;
 • w grubości przedsionka przedsionka znajduje się duża liczba naczyń i zakończeń nerwowych;
 • od dołu przedsionek przedsionka jest ograniczony przez niższą przyczepność warg sromowych.

Przedsionek szyjki macicy

Przedsionek cysty pochwy powstaje na tlezaniedbane przewlekłe zapalenie gruczołu Bartholina - duża gruczoł przedsionka z jego późniejszym zablokowaniem przez własny sekret i tworzenie ropnia. Najczęściej rozwój choroby jest promowany przez infekcje gonokokową, rzęsistkową, gronkowcową i paciorkowcową.

W większości przypadków torbiel przedsionka pochwynie pojawia się objawowo. Tylko pod wpływem czynników prowokujących (hipotermia, ostra choroba układu oddechowego, miesiączka) kobieta zaczyna czuć się niekomfortowo chodząc, zauważać nienaturalne ropne surowicowe wydzieliny, obrzęk, ból i pieczenie w przedsionku pochwy.

W rzeczywistości torbiel przedsionka nie jestjest stanem zależnym od hormonu, dlatego preparaty hormonalne nie są używane do jego leczenia (czego nie można powiedzieć na przykład o torbieli jajnika). Dla większości pacjentów lekarze zalecają chirurgiczne usunięcie torbieli, w której ropne jamki okluzji są otwierane i myte.

Mikrofillillosis of vestibule vestibule

Osobno należy wspomnieć o tej chorobiejako microvapillomatosis przedsionka przedsionka. Patologia objawia się bezbolesną symetryczną lokalizacją cielesnych lub różowych wysypek w obszarze zewnętrznych narządów płciowych i, jak pokazuje praktyka, powoduje poważne obawy u kobiet.

Liczne badania nie zostały ustalonedokładne pochodzenie mikrokapillomatozy przedsionka przedsionka, ale opinie większości naukowców zgodziły się, że obecność takich wysypek jest odmianą normy i nie powoduje żadnej szkody dla zdrowia kobiety i jej partnera.

Dlaczego przedsionek boli?

Przyczyny bólu w przedsionku są różnorodne. Częściej niż nie, kobiety skarżą się na ból i pieczenie w przeddzień waginy po i podczas stosunku. Jest kilka powodów:

 • niedostateczna wilgotność pochwy;
 • indywidualna nietolerancja na prezerwatywy partnerów;
 • urazowe uszkodzenia przedsionka, w szczególności uraz poporodowy;
 • Obecność kobiety z chorobą zwaną pochwicą (mimowolne skurczenie mięśni pochwy);
 • zapalenie śluzówki

  przedsionek torbieli

  osłony przedsionka przedsionka (w teorii medycznej - zapalenie przedsionka); rozwija się na tle przewlekłego zapalenia pochwy, zapalenia sromu, zapalenia boreliozy, ma charakter zakaźny;
 • przyczyny psychologiczne: niezdolność do relaksu podczas stosunku, obecność negatywnych doświadczeń seksualnych, nieuwaga i chamstwo partnera.

Jeśli przedsionek pochwy boli na zewnątrzw zależności od obecności / braku stosunku seksualnego, najprawdopodobniej przyczyna jest poważniejsza, aż do obecności choroby przenoszonej drogą płciową kobiety. Ale w takich przypadkach istnieją inne objawy, które są charakterystyczne dla określonej patologii (nienaturalne wydzielanie, wysypka i inne).