struktura żeńskich narządów płciowych

W strukturze żeńskich narządów płciowychrozróżniać zewnętrzne (w kontakcie ze środowiskiem zewnętrznym) i wewnętrzne formacje anatomiczne. Całość zewnętrznych narządów układu rozrodczego nazywa się sromem. Rozważmy bardziej szczegółowo wszystkie anatomiczne struktury związane z układem odpowiedzialnym za rozmnażanie potomstwa.

Co przypisuje się kobiecym genitaliom?

W strukturze zewnętrznych żeńskich narządów płciowychwyróżniono następujące struktury: łonowe, małe i duże wargi sromowe, przedsionek przedsionka, łechtaczkę, duże gruczoły pochwy (gruczoły Bartholina). Granicą, która oddziela zewnętrzne organy układu rozrodczego od zewnętrznej, jest hymen, z początkiem aktywności seksualnej - jej pozostałości.

Lobok - dolna część przedniej ściany brzusznejkobiety, które lekko wznoszą się ponad powierzchnię, co wynika z obecności dobrze rozwiniętego tłuszczu podskórnego. Obszar ten charakteryzuje się obecnością linii włosów, która ma postać trójkąta, w którym górna i dolna granica są ostro zarysowane.

Na dno łono idzie do warg sromowych. To nic innego jak fałdy skórne, które znajdują się po obu stronach szczeliny narządów płciowych. Anatomicznie wyodrębnione duże i małe wargi sromowe. W dużych warg sromowych pod skórą znajduje się znacząca warstwa tłuszczu. W naskórku występuje duża ilość gruczołów łojowych. W dolnej części tej formacji znajdują się gruczoły Bartholina. W stanie spokojnym wargi sromowe zamykają się wzdłuż linii środkowej. W ten sposób powstaje mechaniczna ochrona cewki moczowej i wejście do pochwy.

Małe usta znajdują się bezpośrednio pomiędzyduże i reprezentują małe fałdy skóry w kolorze różowym, które same ograniczają przedsionek pochwy. Obficie zaopatrywane są w gruczoły łojowe i naczynia krwionośne. Wiele z nich i zakończenia nerwowe. Małe wargi zbiegają się do obszaru łechtaczki, tworząc fałdę skórną - miąższ łechtaczki.

Również w strukturze żeńskich zewnętrznych narządów płciowychodizolować łechtaczkę. Zadaniem tej edukacji jest koncentracja i gromadzenie doznań seksualnych u kobiet. W swojej strukturze przypomina męski penis.

Przedsionek pochwy jest szczelinową przestrzenią, która jest obwiązana na bokach przez usta, za - przez tylną przyczepność warg sromowych, z przodu - przez łechtaczkę.

Gruczoły Bartholina zlokalizowane w głębokich warstwachduże wargi sromowe, bezpośrednio u podstawy. Rozmiar jednego gruczołu wynosi około 1,5-2 cm, gruczoły te, w czasie kontaktu seksualnego, uwalniają lepką, szarawą ciecz bogatą w białko.

struktura organów płciowych kobiety

Co dotyczy wewnętrznych narządów płciowych?

Struktura wewnętrznych narządów płciowych kobiety postanowił przeznaczyć pochwy, jajników, jajowodów, macicy, błonę dziewiczą.

Pochwa odnosi się do wewnętrznych narządów płciowychkobiety, bierze bezpośredni udział w procesie współżycia seksualnego. W ogólnym procesie ten narząd staje się częścią kanału rodnego. Wewnątrz jest wyłożona błoną śluzową, która ma dużą liczbę fałd.

Jajniki są żeńskimi gruczołami płciowymi, które zawierają dużą liczbę niedojrzałych komórek jajowych. Wydzielają hormony progesteronu i estrogeny.

Rury jajowodów reprezentują 2 puste rurki,które przechodzą z jajników bezpośrednio do macicy i otwierają się w jej górnej części. Na końcach rur znajdują się kosmki, które są niezbędne do schwytania dojrzałego jaja wypuszczonego do jamy brzusznej z jajnika.

Biorąc pod uwagę specyfikę budowy żeńskich genitaliównarządów, należy zauważyć, że centrum układu rozrodczego jest macica. Jest to wydrążony narząd, który zewnętrznie ma kształt gruszki. Znajduje się w jamie miednicy. Ściany zbudowane są z włókien mięśniowych.

Rozważając anatomię struktury żeńskiejgenitalia osobno należy wspomnieć o błędzie hymen - cienkiej fałd błony śluzowej. Ma otwory niezbędne do komunikowania się z jamą pochwy ze środowiskiem zewnętrznym. To dzięki nim krew menstruacyjna zostaje uwolniona od dziewcząt.

struktura żeńskich narządów płciowych

Jakie są główne funkcje żeńskich narządów płciowych?

Mówiąc o strukturze i cechach żeńskich narządów płciowych, konieczne jest określenie ich funkcji. Należą do nich:

  • seksualne - realizacja stosunku seksualnego z mężczyzną;
  • endokrynny (synteza hormonów);
  • reprodukcyjne (reprodukcja potomstwa);
  • rodzajowy;
  • Sekcja (wydzielanie gruczołu Bartholina);
  • menstruacyjny.