żeński układ rozrodczy

W strukturze kobiecego układu rozrodczegoprzydzielać 2 grupy narządów: wewnętrzną i zewnętrzną. Pierwsze znajdują się bezpośrednio w jamie miednicy małej i obejmują: jajniki, jajowody, macicę, pochwę. Zewnętrzne organy żeńskiego układu rozrodczego znajdują się bezpośrednio w kroczu. Należą do nich: łonowe, duże, a także małe wargi sromowe, łechtaczka, błona dziewicza, gruczoły Bartholina. Rozważ te anatomiczne formacje bardziej szczegółowo.</ P> Jakie są osobliwości struktury wewnętrznych narządów płciowych?

Jajnik, związane z gruczołami wydzielania wewnętrznego,to sparowany organ o kształcie elipsy. Jego długość jest niewielka - około 4 cm, a szerokość nie przekracza 2,5. Mimo tak małych rozmiarów, ten szczególny narząd układu rozrodczego odgrywa główną rolę, syntetyzując hormony płciowe - estrogeny i progesteron.

Macica w anatomii kobiecego układu rozrodczego, być może,zajmuje centralną pozycję. Ten niesparowany, mięsny narząd jest naczyniem dla płodu. Pomimo niewielkich rozmiarów (7,5 cm długości i 5 cm szerokości), w czasie ciąży macica kilkakrotnie zwiększa objętość i całkowicie odpowiada rozmiarowi płodu. Organ ten znajduje się w środkowej części jamy miednicy, bezpośrednio między pęcherzem i odbytnicą.

W łonie matki zwykle przydziela się dno, ciało i szyjkę macicy. Zwykle kanał szyjki macicy (szyjki macicy) zawiera śluz, który gęstnieje w trakcie ciąży i tworzy korek, który uniemożliwia przeniknięcie patogenów do układu rozrodczego.

Rurki jajowodu są sparowane wewnętrzne narządy płciowekobiety. Ich długość sięga 11 cm, przy czym skład każdej z rur jest izolowana część macierzystego (który znajduje się w ścianie macicy), przesmyk (nieco zwężone części), fiolki (rozszerzona część), która kończy się lejka liczne małe występy. - Fimbrio. To dzięki ich chwytania pozostało w jamie brzusznej po owulacji, dojrzałej komórki jajowej.

Pochwa jest narządem płciowym u kobiet,który ma bezpośrednią komunikację ze środowiskiem zewnętrznym. Jego długość jest rzędu 7-10 cm, jednak w stanie wzbudzonym i podczas ogólnego procesu może on zwiększyć swój rozmiar. Wynika to z wygładzania wewnętrznych fałdów narządu.

żeński układ rozrodczy 1

Jakie są cechy struktury zewnętrznych narządów płciowych u kobiet?

Aby w pełni zrozumieć, w jaki sposób ułożony jest żeński układ rozrodczy, rozważmy te anatomiczne jednostki, które odnoszą się do zewnętrznych narządów płciowych.

Lobok jest częścią dolnej części frontuŚciana brzuszna, która ma trójkątny kształt i jest pokryta dojrzewaniem, pokryta jest włosami. Znajduje się bezpośrednio przed samotną artykulacją. Ma dobrze zaznaczony tłuszcz podskórny.

Od dołu pubis przełącza się na duże wargi sromowe, - sparowane, zaokrąglone fałdy o długości około 7 cm, orazszerokość nie większa niż 2 cm Skóra zewnętrznej powierzchni warg pokryta jest włosami. W grubości tej anatomicznej formacji znajduje się podskórna tkanka tłuszczowa.

Małe wargi sromowe są pokryte dużymi i są niczym więcej jak fałdami skórnymi. Z przodu są połączone lutowiem, które pokrywa łechtaczkę, a za nią wlewa się do tylnego lutowania.

Łechtaczka na urządzeniu wewnętrznym przypomina członka seksualnego mężczyzny. Składa się z ciał jamistych, które wypełniają krew podczas stosunku i zwiększają rozmiar ciała.

</a> Hymen to cienka błona śluzowa pokrywająca wejście do pochwy. Podczas pierwszego stosunku seksualnego pęka, czemu towarzyszy lekkie krwawienie.

Gruczoły Bartholina znajduje się w grubości warg sromowych. Podczas stosunku seksualnego są wydzielane w postaci środka nawilżającego, który nawilża pochwę.

Aby lepiej wyobrazić sobie strukturę kobiecego układu rozrodczego, z czego się składa, dostarczymy schemat, który wyraźnie pokazuje położenie głównych narządów.

żeński układ rozrodczy 2