hormony podczas ciąży

Od dawna wiadomo, że w czasie ciążyOrganizmem przyszłej matki są poważne zmiany hormonalne, bez których udane przebieg i wynik są niemożliwe. Jednak nie każda kobieta jest badana pod kątem poziomu hormonów. Badanie krwi hormonów w czasie ciąży jest przeprowadzane w celu uzyskania specjalnych wskazań: zwykłego poronienia, bezpłodności, zapłodnienia in vitro, podejrzenia ciąży pozamacicznej. Najprostszym badaniem zmian hormonalnych jest badanie ciążowe, które można wykonać w domu (na podstawie definicji podwyższonego poziomu gonadotropiny kosmówkowej w moczu). W tym artykule uwzględniono cechy zmian poziomu hormonów podczas ciąży.

Normy hormonów podczas ciąży

Najbardziej znaczące zmiany są z bokuHormony płciowe. Kiedy ciąża zwiększa przysadkę mózgową w 2 razy i zatrzymuje produkcję uwalniających hormony pobudzające uwalnianie hormonów płciowych. Poziom hormonów luteinizujących i luteinizujących w okresie ciąży jest znacznie zmniejszony, co pomaga zahamować dojrzewanie jajników w jajnikach i zapobiega owulacji.

Progesteron hormonalny podczas ciążyI jest odpowiedzialny za utrzymanie ciąży. Jest produkowany przez nowy gruczoły endokrynologiczne - żółte ciało, które powstanie na miejscu pęcherzyków pęcherzykowych. Progesteron jest hormonem odpowiedzialnym za ciążę, jeśli jego poziom jest niewystarczający, ciążę można przerwać we wczesnym stadium. Do 14-16 tygodni ciąży progesteron jest wytwarzany przez żółte ciało, a po tym okresie - przez łożysko.

Innym hormonem, który jest wytwarzany wCzas ciąży jest gonadotropiną kosmówkową, wytwarzaną przez kosmków źrenic i zaczyna być wykrywana z 4 dni ciąży, kiedy embrion zaczyna być wszczepiony do macicy.

Hormony innych niż płeć, które wpływają na ciążę

W czasie ciąży jest zwiększonatyrotropina generacji (TSH) i hormon kortykotropowy (ACTH), hormon. Tarczycowy hormon stymulujący podczas ciąży stymuluje tarczycę do pracy, co prowadzi do zwiększenia syntezy hormonów tireodnyh. Dlatego podczas ciąży u niektórych kobiet tarczycy może być zwiększona, a ci, którzy mają problemy ze strony tarczycy, obchodził swoje nasilenie. Nadczynność tarczycy może być przyczyną samoistnych poronień i niedoczynności prowadzą do zakłóceń w tworzeniu mózgu u dziecka.

Od strony nadnerczy są też oczywistezmiany. Większość hormonów warstwy kory nadnerczy produkowana jest w nadmiarze. Ważne jest, aby pamiętać, że w nadnerczach kobieta produkuje męskie hormony płciowe, które pod wpływem określonego enzymu zamieniają się w żeńskie hormony. Jeśli poziom tego enzymu jest niewystarczający, ilość

badanie krwi na obecność hormonów podczas ciąży

męskie hormony płciowe podczas ciążywzrasta. Ten stan podczas ciąży i na zewnątrz nazywa się hiperandrogenizmem. Hyperandrogenizm charakteryzuje się (ale niekoniecznie) przedwczesnym zakończeniem ciąży lub jej zaniknięciem. </ P>

Jak określić poziom hormonów podczas ciąży?

Najprostszym sposobem, za pomocą istniejących metod, jest określeniepoziom hormonu hCG w czasie ciąży - odbywa się to za pomocą testu domowego (określającego wysoką zawartość gonadotropiny kosmówkowej w moczu). Bardziej informacyjny jest określenie poziomu hormonów we krwi w specjalistycznych laboratoriach.