wargi sromowe w ciąży

Nie jest tajemnicą, że podczasciało kobiety ulega licznym zmianom. Większość z nich odnosi się oczywiście bezpośrednio do układu rozrodczego i narządów wchodzących do niego. Tak więc zmiany w czasie ciąży są również zależne od warg sromowych kobiety.</ P> Co dzieje się z wargami sromowymi podczas ciąży?

Pierwsza zmiana, którą odnotowano w większościprzypadków i sama w sobie, dotyczy przede wszystkim, że kolor warg sromowych podczas ciąży stał się ciemniejszy. Często uzyskują cyjanotyczny odcień. Może to nastąpić zaledwie 10-12 dni od momentu poczęcia.

Jednak najbardziej niepokojące zmiany wusta podczas ciąży, zwykle obserwowane w połowie okresu lub w drugiej połowie okresu ciąży. W tym przypadku kobiety często zauważają swędzenie, dyskomfort, mrowienie. Jest to spowodowane przede wszystkim znacznym wzrostem ilości krwi docierającej do zewnętrznych narządów płciowych. W tym przypadku zarówno duże, jak i małe wargi sromowe stają się lekko opuchnięte i zmiękczone, co z kolei zwiększa ich elastyczność. Jest to konieczne w przypadku normalnego porodu i wykluczenia zranień. Dlatego obrzęk warg sromowych podczas ciąży jest procesem całkowicie fizjologicznym.

Jakie zmiany w wargach sromowych mogą mówić o naruszeniu podczas ciąży?

Mówiąc o tym, jak wargi sromowe wyglądają w czasie ciąży, należy stwierdzić, że niektóre zmiany ich wyglądu, rozmiaru mogą wskazywać na naruszenie.

kolor warg sromowych podczas ciąży

Na przykład, pod koniec, kiedy płódzaczyna mocno naciskać na naczynia krwionośne małej miednicy, może dojść do naruszenia procesu krążenia krwi. Często prowadzi to do obrzęku warg sromowych. Sama sytuacja ta nie stanowi zagrożenia dla zdrowia przyszłej matki. Jednak monitorowanie ciężarnej z takim naruszeniem jest po prostu konieczne. Chodzi o to, że na tle obrzęku może rozwinąć się żylaki, w których wyraźne żyły pojawiają się wyraźnie na wargach sromowych. Podobne zmiany w wargach sromowych podczas ciąży wymagają badania lekarskiego. Z reguły leczenie polega na zwiększeniu aktywności ruchowej, co pomaga uniknąć stagnacji krwi.</ P>