Badanie krwi na hormony

Hormony Czy substancje są wytwarzane przez endokrynęgruczoły (gruczoły płciowe, przysadki mózgowe itp.) i są zaangażowane we wszystkie procesy w organizmie. Te bioaktywne związki determinują procesy wzrostu, rozwoju, reprodukcji, metabolizmu, wyglądu osoby, charakteru i zachowania zależy od nich.

Produkowane hormony przechodzą do krwi, gdzieSą w pewnych stężeniach i równowadze ze sobą. Nieprawidłowości wpływają na stan zdrowia i mogą prowadzić do porażki różnych organów i systemów. I ważne jest nie tylko stężenie hormonu, ale także jego związek z innymi rodzajami hormonów.

Kiedy jest badanie krwi na hormony?

Badanie krwi w celu określenia poziomu niektórych hormonów, a także całego hormonu, może być przepisane przez prawie każdego specjalistę:

 • Endokrynolog;
 • ginekolog;
 • neuropatolog;
 • Gastroenterolog;
 • Onkolog, itp.

Ta procedura pozwala zidentyfikować wiele różnych patologii, w tym we wczesnych stadiach przed objawami klinicznymi.

Powodem takiej analizy może byćpodejrzewać awarii gruczołów dokrewnych lub gruczołów zwiększyć detekcję formatu (na przykład, po ultradźwięków). Często sprawdzaj poziom hormonów wymaganych, gdy:

 • Trądzik;
 • Łysienie;
 • wzrost wagi.

Do oceny skuteczności leczenia można przyporządkować powtórne badanie.

Przygotowanie do analizy krwi dla hormonów

Aby uzyskać wysoką jakość i niezawodnośćWyniki powinny być zgodne z następującymi zaleceniami opracowanymi do analizy krwi w odniesieniu do dowolnych hormonów (hormon tarczycy (TSH), płci, nadnercza, tarczycy itd.):

 1. Dwa tygodnie przed rozpoczęciem badania należy przerwać wszystkie leki (z wyjątkiem tych, u których konsultacja została uzgodniona z lekarzem).
 2. Na trzy dni przed testem należy przestać używać alkoholu.
 3. 3-5 dni przed analizą zaleca się powstrzymanie się od jedzenia pokarmów tłustych, ostrych i smażonych.
 4. Na trzy dni przed analizą musisz zrezygnować ze sportu i nie dopuścić do ciężkiego wysiłku fizycznego.
 5. W dniu badania nie można palić.
 6. Ponieważ oddawanie krwi do analizy jest przeprowadzane na czczo, powinieneś przestać jeść na 12 godzin przed zabiegiem (czasami tylko czysta woda bez gazu jest dozwolona).
 7. Bezpośrednio przed zabiegiem powinien znajdować się w ciągu 10-15 minut na odpoczynek, nie martw się.

Ponieważ poziom hormonów u kobiet zależy odcyklu menstruacyjnego, lepiej jest wykonać badanie przez 5-7 dni po rozpoczęciu miesiączki. Jeśli planujesz przeanalizować poziom hormonalnego progesteronu, należy go przeprowadzić w 19-21 dnia cyklu. Przed wykonaniem testu krwi na hormony płciowe nie zaleca się badania ginekologicznego, palpacji gruczołów sutkowych.

Dekodowanie testu krwi na hormony

transkrypcja testu krwi na hormony

Rozszyfrować badanie krwi na hormony tylkowykwalifikowany specjalista, indywidualne podejście do każdego pacjenta i biorąc pod uwagę specyfikę organizmu, istniejące choroby, stałą terapię i wiele innych czynników. Warto wziąć pod uwagę, że normy dotyczące analizy krwi dla hormonów w różnych laboratoriach są inne. Wynika to z faktu, że w badaniu można zastosować różne metody, urządzenia, odczynniki, czas trzymania itd. Dlatego też, jeśli konieczne jest przeprowadzenie powtórnych analiz, należy skontaktować się z tą samą instytucją, jak po raz pierwszy, a przy odcyfrowaniu należy kierować się stosowanymi w niej normami.