Zespół naciskający

Po raz pierwszy opisano to zaburzenie hormonalneOpisany w 1912 roku przez amerykańskiego lekarza Harvey Cushinga, który uzasadniał hiperortyzm (zwiększona synteza kortyzolu i innych hormonów kory nadnerczy), zakłócając przysadkę. Na jego cześć zespół Cushinga miał swoje imię. Często choroba jest wskazywana jako zespół Itenko-Cushing, odnoszący się do neurologa Odessa, Nikolai Itenko, który w 1924 roku połączył ten zespół z guzem nadnerczy. Obaj naukowcy mają rację, dlatego na dzisiejszy syndrom Cushinga nazywa się hyperkistikizm dowolnego pochodzenia.


Przyczyny zespołu Cushinga

Zwiększona produkcja hormonów nadnerczy częściejWszystkie stymulowały wzrost poziomu andrenokortikotropnogo przysadki powodu nowotworu w tej części mózgu. Rzadziej, przyczyną jest podobny do guza w nadnerczach, jajników, jąder, a nawet oskrzeli. To nazywa się nowotwór pozamacicznej kortikotropinomy. Podczas jego wzrostu guz produkuje ogromne ilości glikokortykosteroidów krwionośnych, powodując przysadki nadnerczy zaczyna wysyłać sygnał o potrzebie zwiększenia produkcji kortyzolu i braku równowagi hormonalnej w organizmie staje się bardzo silny.

Dzieje się tak, że przyczyną choroby jest przyjmowanie preparatów hormonalnych, tzw. Zespołu leczniczego Itenko-Cushinga.

Główne objawy zespołu Cushinga

Nadmiar kortyzolu wpływa na równowagę białko-węglowodany i tłuszcz, powodując zwiększony poziom cukru we krwi. Wszystkie procesy metaboliczne w organizmie są naruszane. Objawami zespołu Cushinga są:

 • Otyłość w okolicy tułowia, utrzymując stosunkowo smukłe kończyny;
 • Wzrost wzrostu włosów na twarzy i ciele;
 • zmniejszenie libido;
 • Zaburzenia żywności;
 • cukrzyca;
 • Pojawienie się obrzęków i blizny na skórze;
 • pogorszenie pamięci i umiejętności społecznych;
 • depresja, bezsenność, zwiększona drażliwość;
 • zawroty głowy, osłabienie.

Ponieważ zespół Cushinga występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn, należy być ostrzeżonym przez pojawienie się włosów na podbródku i nad wargą, w odcieniach sutków.

Leczenie zespołu Cushinga

Aby pokonać chorobę, musisz dokładniew celu ustalenia przyczyny jego wystąpienia. Istnieje kilka możliwych opcji: terapia hormonalna, promieniowanie i chemioterapia, jak również zabiegi chirurgiczne. Wybór w tym przypadku zależy wyłącznie od indywidualnych cech ciała pacjenta.

Niezależnie od rodzaju terapii, jej głównacelem jest normalizowanie poziomu kortyzolu i innych hormonów. Mniejszym aspektem jest regulacja metabolizmu i ciśnienia krwi. W przypadku rozwoju niewydolności serca takie naruszenie jest również przedmiotem szczególnej uwagi.

Leczenie zespołu Cushinga z lekarstwami ludowymi

Oficjalnie nie ma dowodów, że z zespołemCushing może być kontrolowany za pomocą fitoterapii, ale wielu uzdrawiających oferuje tę opcję. Najbardziej popularnymi w tej dziedzinie są takie rośliny:

 • skrzyp polny;
 • geranium;
 • przebiśniegi.

Napary spirytusowe i wodne, a także wywar z tych ziół z dokładnym użyciem normalizują tło hormonalne. Ale to nie jest warte

leczenie zespołu cushinga

zapominaj, że nie przeprowadzono oficjalnych badań, a zatem wynik może być zupełnie nieprzewidywalny.</ P>

Aby złagodzić stan zespołu Cushinga, takie środki pomogą:

 1. Dobry i długi odpoczynek.
 2. Właściwe odżywianie.
 3. Spacerując po świeżym powietrzu.
 4. Umiarkowany (wysoki) poziom aktywności fizycznej.
 5. Zaniedbywanie złych nawyków.
 6. Zgodność z systemem picia.