Przebijanie gruczołu tarczowego

Tarczyca Jest małym narządem położonym na szyi,przedniej i bocznej tchawicy. W stanie normalnym jest to praktycznie niewyraźne. Wśród chorób różnych organów wydzielania wewnętrznego często występują choroby tarczycy. I często takie choroby nie są objawiające się lub maskowane przez oznaki innych chorób.

Jedyny objaw, który jest jednoznacznyWskazuje na problem z gruczołem tarczycy, jest wolem (zwiększenie jego wielkości). Najczęstszym i dokładnym sposobem diagnozowania chorób tarczycy jest przebicie.

Wskazania do przekłuwania tarczycy

  1. Formowanie węzłowe w tarczycy o centymetrze lub większej, wykrywalne przez palpację.
  2. Uszlachienie węzłów chłonnych w tarczycy mierzące co najmniej jeden centymetr, znalezione podczas ultrasonografii.
  3. Kształtki guzkowe gruczołu tarczowego o wielkości poniżej jednego centymetra, wykryte przez palpację lub ultrasonografię, w obecności objawów charakterystycznych dla raka tarczycy.
  4. Wszystkie nowotwory w tarczycy w obecności objawów i danych z badań laboratoryjnych, z dużym prawdopodobieństwem wskazania raka tarczycy.
  5. Cysta tarczycy.

Jak przekłuwa tarczycę?

Przekłuwanie jest przekłuciem ściany naczynia lubOrganu w celu wzięcia udziału w badaniu. Przeprowadzić zabieg specjalną strzykawką cienką igłą, ponieważ zazwyczaj wykonuje się przekłuwanie tarczycy bez znieczulenia. Jeśli z jakiegoś powodu nie jest możliwe użycie cienkiej strzykawki igłowej, nakłucie wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym. Przed badaniem pacjent zawsze przeprowadza badania krwi, ponieważ bez danych dotyczących tła hormonalnego w celu określenia obrazu choroby i konieczności przeprowadzenia procedury jest niemożliwa. Przekłuwanie tarczycy trwa nie dłużej niż pół godziny (zwykle mniej) i można to zrobić w dowolnym momencie. Nie jest wymagane wstępne przygotowanie do przeprowadzenia tej procedury pacjentowi.

Przebicie tarczycy wykonuje się zwykle pod kontrolą ultrasonografii - dla jednoznacznego miejsca nakłucia.

Ultradźwięki pomagają wykryć dokładną lokalizację węzła, badanie, które komórki są wymagane. Jeśli węzły tarczycy są nieco podobne, wykonuje się przebicie największego z nich.

Przebicie torbieli tarczycy

Cysta tarczycy jest łagodnaformacja składająca się z kapsułki zawierającej ciecz. W przypadku torbieli przebycie gruczołu tarczowego nie jest diagnostyczne, ale przede wszystkim metodą terapeutyczną, aby go usunąć. Ale po usunięciu torbieli wykonuje się badanie histologiczne, aby wykluczyć możliwość powstania nowotworu złośliwego.

Konsekwencje przebicia tarczycy

Z reguły procedura jest bezpieczna i praktyczniebezbolesny. Jeśli nakłucie jest wykonywane przez kompetentnego eksperta pod kontrolą maszyny ultradźwiękowej, możliwe są jedynie łagodne odczucia bólowe (jak przy wstrzyknięciu domięśniowym) i miejscowe krwotoki w miejscu nakłucia. Wszelkie bezpośrednie przeciwwskazania do

Jak przebicie tarczycy

nie ma żadnej procedury.</ P>

Do możliwych komplikacji podczas nakłuwaniagruczoł tarczowy obejmuje nakłucie tchawicy, obfite krwawienie, uszkodzenie nerwu krtaniowego, zapalenie żył, występowanie. Możliwe jest również wejście w zakażenie, jeśli nie ma wystarczającej sterylności powierzchni operacyjnej i strzykawki do przebicia.

Ale prawdopodobieństwo jakichkolwiek komplikacji jest minimalne izależy tylko od profesjonalizmu lekarza przeprowadzającego zabieg. Jeśli nakłucie zostanie wykonane prawidłowo, to samo w sobie nie może powodować nieprzyjemnych konsekwencji.