Amur właściwości lecznicze winogron

Winogrona Taiga Amur są uważane za więcejprzydatne w porównaniu z innymi odmianami, ponieważ zawiera więcej unikatowych substancji. W przepisach ludowych używane są nie tylko jagody, ale także liście, młode pędy i nerki. Osobno chciałabym skupić się na kalusie - białe napływy powstałe w kawałkach sadzonek, ponieważ zawierają komórki macierzyste, które są używane w leczeniu i zapobieganiu wielu chorobom, a także w kosmetologii.

Zastosowanie winogron Amur do celów leczniczych

  1. Na początek o modzelach, w komórkach macierzystychktóre to białka roślinne fitolektiny i resweratrol, co pozwala na ich zastosowanie w zmniejszaniu ryzyka nowotworów złośliwych i spowalnia rozwój komórek rakowych.
  2. Przydatne właściwości winogron Amur pozwalają na ich stosowanie w obecności chorób pęcherzyka żółciowego, wątroby, a także z naruszeniem procesów metabolicznych.
  3. Warto zauważyć, że nie można jeść tylko jagódświeże, ale także do produkcji soku, wina, octu i kwasu winowego. Sok, przygotowany z jagód z winogron Amur, ma działanie napotne, moczopędne, tonizujące i łagodzące. Pomaga również nieznacznie zmniejszyć nacisk.
  4. Amura winogron jagody zalecane w obecności hemoroidów, choroby układu pokarmowego, w których występuje zmniejszenie wydzielania soku żołądkowego.
  5. Lecznicze właściwości winogron Amur są stosowane w leczeniu astmy oskrzelowej, niedokrwistości oraz problemów z metabolizmem lipidów i minerałów.
  6. Jako środek wzmacniający przydatne jagody na gruźlicę.
  7. Eksperymenty wykazały, że winogrona są przydatne w przewlekłym zapaleniu nerek, miażdżycy i początkowych objawach choroby nadciśnieniowej.
  8. Amur winogronowy jest również stosowany do żywienia, spożywanie dwóch kilogramów jagód dziennie przez półtora miesiąca.