Podwyższony androstendion

Ciało ludzkie jest wyjątkowe, nadzwyczajneKompleksowy system. Pomimo wieloletniej historii medycyny, dotychczas nie zbadano wszystkich zasobów i możliwości ludzkiego ciała. Jednym z najsilniejszych sposobów samoregulacji ciała są hormony, aw tym artykule mówimy o jednym z nich - androstendionem. Dokładniej, o tym, co wskazuje podwyższony poziom androstendionu, jak zmniejszyć androstendion i czy trzeba się martwić, jeśli testy laboratoryjne wykazały, że hormon androstenedion jest w tobie wzbogacony.

Co to jest Androstenedione?

Androstendion jest hormonem nadnerczy igruczołów płciowych. Jest produkowany w organizmie zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Jest nierozerwalnie związana z rozwojem kobiecych i męskich hormonów płciowych, w szczególności estrogenu i testosteronu. Wystarczająca ilość tego hormonu we krwi pozwala tkanki wątroby i tkanki tłuszczowej aktywnie wytwarzać hormony płciowe.

Poziom androstendionu zaczyna się wyraźnie od 7-8 lat. Po osiągnięciu mężczyzny w wieku 30 lat, rozwój tego hormonu zaczyna stopniowo spada.

Androstendion: norma u kobiet i mężczyzn

Normalny poziom androstendionu we krwi, w zależności od wieku osoby:

 • Dzieci 1-7 dni po urodzeniu - 20-290 ng / 100ml;
 • Niemowlęta (1-12 miesięcy) - 6-68 ng / 100ml;
 • dzieci w wieku od 1 do 10 lat - 8-50 ng / 100 ml;
 • nastolatki (10-17 lat) - 8-240 ng / 100 ml;
 • Mężczyźni - 75-205 ng / 100ml;
 • Kobiety - 85-275 ng / 100ml.

Zauważalne odchylenia od normowego poziomu androstendionu można zaobserwować przy spożyciu leków hormonalnych, nowotworów o różnych etiologiach iw wielu chorobach.

Androstenedion podwyższony: przyczyny

Przyczyny wzrostu poziomu androstendionu mogą być zaburzeniem funkcji nadnerczy i / lub jajników. Częściej, wzrost poziomu androstendionu wskazuje na takie choroby:

 • Polycystic jajnik;
 • Hiperplazja kory nadnerczy;
 • Zespół Itenko-Cushinga;
 • Żeńska osteoporoza;
 • Nadciśnienie tętnicze jajników;
 • nowotwory jajników o różnym pochodzeniu i inne choroby.

Obserwuje się obniżony poziom androstendionu w przypadku braku jajników lub kory nadnerczy.

W zależności od pory dnia fazacykl menstruacyjny irostendion jest inny. Najwyższe stopy obserwowane są w godzinach porannych iw połowie cyklu miesiączkowego u kobiet. Podczas ciąży poziom tego hormonu również wzrasta.

Androstenedion podwyższony: objawy

Jeśli irostendion u kobiet jest podwyższony, najczęściejjest nadmierny wzrost włosów (hirsutyzm), virilizing zespołu. Zwiększenie poziomu hormonu to może spowodować wczesne dojrzewanie, krwawienia z macicy, różne nieprawidłowości funkcji rozrodczych korpusu przed nierównowagą hormonalną.

Uważa się, że wzrost androstendionu prowadzido szybkiego wzrostu masy mięśniowej, dlatego ten hormon i preparaty zawierające go, są bardzo popularne wśród kulturystów, nawet pomimo faktu, że nie ma działanie anaboliczne. Tymczasem szkoda z niekontrolowanego stosowania takich leków w czasach większe niż możliwych pozytywnych efektów jego stosowania - łysienie, powiększenie prostaty, zaburzenia proporcji ciała (na przykład wzrost piersi u mężczyzn), nadmierne ost włosów na ciele - nie jest to pełna lista skutków jego Niekontrolowany odbiór.

Androstenedion podwyższony: leczenie

Androstenodion u kobiet jest podwyższony

Jeśli poziom androstendionu jest podwyższony u kobiet,najczęściej jest wymagane leczenie. Aby zdiagnozować i zalecić odpowiednie leczenie, należy skontaktować się z endokrynologiem i ginekologiem (dla kobiet) lub z andrologiem (dla mężczyzn).

Najczęściej używane są: Deksametazon, klomifen, różne hormonalne środki antykoncepcyjne. Schematy leczenia, lista leków i metod terapeutycznych różnią się znacznie w zależności od przyczyn i charakteru problemu, obecności chorób towarzyszących, wieku i stanu ogólnego pacjenta. Samo zabieg jest surowo zabroniony. Wszystkie preparaty hormonalne powinny być przepisywane wyłącznie przez wykwalifikowanego specjalistę.