zabieg usunięcia macicy

Ponieważ usunięcie macicy jest skomplikowaną operacją,który ma poważne konsekwencje, uraza ciało nie tylko fizycznie, ale także psychicznie, wtedy taka interwencja chirurgiczna jest wykonywana dla pewnych wskazań.

Planowana operacja usunięcia macicy - odczyty

Należą do nich:

 • złośliwe nowotwory macicy, jej szyjki macicy i przydatków;
 • wypadnięcie macicy lub znaczne obniżenie macicy;
 • wiele dużych węzłów na macicy, szybko rosnące, skomplikowane przez ciężkie krwawienie, szczególnie w okresie przedmenopauzalnym;
 • martwica węzłów włóknistych;
 • endometrioza typu wewnętrznego, powikłań krwawienia;
 • zmiana płci;
 • nieprawidłowe krwawienie z macicy.

Usunięcie macicy: rodzaje operacji

Przez liczbę organów, które są usuwane podczas operacji, dzieli się na:

 • całkowita (usuń macicę za pomocą szyi);
 • suma częściowa (usunięto tylko część macicy);
 • Hysterosalpingoariovectomy (macica i jej przydatki są usuwane);
 • radykalne (usuń macicę, przydatki, otaczające tkanki za pomocą węzłów chłonnych, szyjki macicy i części pochwy, często stosowanych w nowotworach złośliwych).

Według rodzaju transakcji:

 1. Otwórz operację wnęki. Usunięcie macicy odbywa się przez przednią ścianę jamy brzusznej.
 2. Operacja pochwy. Usuwanie odbywa się przez pochwę.
 3. Laparoskopowe usunięcie macicy. Każdy dostęp za pomocą laparoskopu poprzez małe nacięcie może obejmować wycięcie macicy.

Dwa ostatnie rodzaje interwencji są bardziej oszczędne,zmniejszyć ryzyko powikłań i okres powrotu do zdrowia po operacji. A czas operacji usunięcia macicy zależy nie tyle od rodzaju wybranej metody interwencji, ile od umiejętności chirurga, ale ma na nią wpływ wskazanie na przedłużenie interwencji lub komplikacje, które ujawniły się podczas operacji.

Usunięcie macicy - przygotowanie do zabiegu

Prawidłowość okresu przedoperacyjnegoczęsto bezpośrednio związane z sukcesem operacji. Jeśli operacja jest wykonywana dla wielu mięśniaków, okres przygotowawczy może wynosić kilka miesięcy i obejmuje przyjmowanie leków hormonalnych w celu zmniejszenia rozmiaru węzła.

Jeśli macica zostanie usunięta przez inne wskazania, to na kilka dni przed operacją przepisuje się antybiotykoterapię w celu zapobiegania infekcji, która jest kontynuowana w okresie pooperacyjnym.

W przeddzień stołu operacyjnego nr 1 (zgniecionypłynne jedzenie), lewatywa oczyszczająca i premedykacja, która powtarza się przed operacją. W dniu operacji do pęcherza wprowadza się cewnik, który pozostaje tam przez kolejne 24 godziny. W trakcie zabiegu najczęściej stosuje się znieczulenie intubacyjne lub znieczulenie zewnątrzoponowe lub rdzeniowe.

Usunięcie macicy: życie po operacji

Powrót do zdrowia po operacji usunięcia macicy jest długi. Większość zależy od tego, jaka operacja została wykonana: tylko usunięcie macicy, macicy i przydatków, a także wiek kobiety.

Konsekwencje po operacji usunięcia macicy i jajników to przede wszystkim menopauza, która towarzyszy wszystkim towarzyszącym objawom w pierwszych dniach po interwencji.

Jeśli jajniki zostały usunięte przed menopauzą lubokres klimakterium, a następnie z reguły hormonalna terapia zastępcza nie jest zalecana, ale jeśli usunięcie macicy i przydatków wykonano w młodym wieku, kobieta będzie musiała przyjmować hormony płciowe przez długi czas.

planowane usunięcie macicy

Podczas usuwania macicy bez jajników trwająfunkcjonowanie, a zatem bez silnych dowodów nie są usuwane nie tylko w młodym, ale także w wieku dorosłym. Ale w okresie menopauzy często są usuwane, co motywuje fakt, że wraz z jajnikami usuwają możliwość rozwoju w nich procesu nowotworowego, działają również na szyjkę macicy.

Inne skutki bezpośredniego usunięcia macicyzależą od powikłań, które powstały podczas operacji i od samej choroby, o którą usunięto macicę (obrażenia sąsiednich narządów, krwawienie, powikłania infekcyjne, przerzuty nowotworowe po operacji i jej nawrót, zakrzepice).