wytępienie macicy

Czasami złożone i zaniedbane chorobyleczyć natychmiast. Jest to środek skrajny, a lekarze podchodzą do niego tylko z poważną potrzebą, gdy inne metody leczenia nie pomagają. Jedna z tych operacji - usunięcie (amputacja) lub wytępienie macicy. Nazywany jest również terminem "histerektomia".

Wskazania do wyłuszczenia macicy

Operację usunięcia macicy przeprowadza się, jeśli pacjent ma następujące choroby:

 • złośliwy guz szyjki macicy lub jajnika;
 • endometrioza i adenomioza;
 • duża mięśniak macicy;
 • zwłóknienie macicy;
 • inne choroby układu rozrodczego kobiet, w których dochodzi do poważnych naruszeń cyklu miesiączkowego, ciężkiego krwawienia, bólu i ciężkich procesów zapalnych.

Operację wyniszczenia macicy wykonuje również kobieta poddawana chirurgicznym zmianom płci.

Rodzaje histerektomii

Ta operacja jest przeprowadzana różnymi metodami ww zależności od choroby, która spowodowała taką potrzebę, oraz niektórych innych czynników (wiek i budowa ciała kobiety, obecność dziecka w anamnezie itp.). Tak więc, zgodnie z metodą wykonania, histerektomia może być:

 • pochwowy;
 • laparoskopowy;
 • laparatomicheskoy (otwarty).

Poprzez wykorzenienie macicy wyróżnia się:

 • usunięcie macicy wraz z szyją;
 • usunięcie macicy, w której zachowana jest szyjka macicy;
 • usunięcie macicy ze wszystkimi przydatkami (rurki, jajniki);
 • radykalne wykorzenienie (całkowite usunięcie całego systemu).

To jest na przykład, jeśli pacjent jest przypisanyekshirpacja pochwy macicy bez przydatków, oznacza to, że dostęp do macicy będzie zapewniony przez pochwę, a tylko narząd bez jajników i jajowodów zostanie usunięty.

Przebieg operacji wyłuszczenia macicy

Operacja jakiegokolwiek rodzaju usunięcia macicy jestw znieczuleniu ogólnym. Podczas ekstrawiracji za pomocą metody laparoskopii wykonuje się kilka małych nacięć otrzewnej i wykonuje się niezbędne manipulacje. Jeśli jest to laparotomia, wykonuje się jedno duże poprzeczne nacięcie na podbrzuszu, następnie przecina więzadła macicy, zatrzymuje krwawienie naczyń, odcina macicę od ścian pochwy i usuwa narząd.

Po wytępieniu pochwy najpierw lekarzezdezynfekować pochwę, następnie wykonać głębokie nacięcie górnej części (i jeśli to konieczne wykonać dodatkowe nacięcia na boki), wyciągnąć ciało macicy i odciąć niezbędną. Następnie szyte są nacięcia boczne, pozostawiając tylko otwór do drenażu.

Konsekwencje wytępienia macicy i możliwych powikłań po operacji

Wśród konsekwencji udanej operacji można zauważyć:

 • pacjent nie będzie już w stanie zajść w ciążę;
 • menopauza zwykle występuje wcześniej od kilku lat;
 • objawy choroby, której leczenie polegało na usunięciu macicy, stopniowo zanikają aż do pełnego wyzdrowienia.

Jednak czasami po operacji,powikłań, na przykład, pooperacyjny szew ulega zapaleniu, krwawienie ustaje, itp. To zdarza się częściej po operacji kawitacji. Lekarze muszą monitorować te chwile i reagować na nie na czas.

Odzyskiwanie po histerektomii

Kobiece ciało po wytrzewieniu macicypowraca do normy w ciągu półtora do dwóch miesięcy. Początkowo pacjent po operacji histerektomii może przeszkadzać krew z dróg rodnych, trudności w oddawaniu moczu, bolesne stawów, zmiany nastroju związane ze zmianami hormonalnymi.

przebieg operacji wytępienia macicy

Z reguły pooperacyjnyterapia mająca na celu przywrócenie utraty krwi, zapobieganie ropnym powikłaniom. Pierwsze kilka miesięcy musi powstrzymać się od wysiłku fizycznego.</ P>

W odniesieniu do aktywności seksualnej po wytępieniumacicy, to całkiem możliwe już w 2-3 miesiące po operacji. Tutaj można zauważyć, że nie ma potrzeby ochrony przed niechcianą ciążą, a od minusów - możliwym spadkiem pożądania seksualnego, jakąś bolesnością w pierwszym stosunku płciowym. Jednak dla każdej kobiety jest to indywidualne.