choroby zapalne narządów płciowych żeńskich

Choroby zapalne dotykające kobietynarządów płciowych, stanowią około 60-65% wszystkich zaburzeń ginekologicznych. Kobiety w wieku rozrodczym są najczęściej dotknięte tym rodzajem choroby. Wynika to z wielu czynników, z których głównym jest aktywne życie seksualne. Warto również zauważyć, że choroby zapalne zlokalizowane w żeńskim układzie rozrodczym są przyczyną niehormonalnej niepłodności.</ P> Klasyfikacja żeńskich chorób zapalnych

Wszystkie zaburzenia ginekologiczne, którym towarzyszą procesy zapalne w układzie rozrodczym, są zwykle zróżnicowane w zależności od przebiegu, pochodzenia, umiejscowienia.

Tak więc, z przepływem, zwykle:

  • ostry (czas trwania wynosi 2-3 tygodnie);
  • podostre (objawy takich zaburzeń obserwuje się przez 6 tygodni);
  • przewlekłe (objawy choroby można obserwować przez ponad miesiąc i pół).

W zależności od pochodzenia zwykle rozróżnia się choroby specyficzne i niespecyficzne.

Do określone choroby zapalne, Wpływ na kobiece narządy płciowe zwykle obejmują chlamydie, gruźlicę, a także rzeżączkę, rzęsistkowicę i infekcje opryszczkowe.

Wśród niespecyficzne choroby zapalne, Oddziałując na żeńskie narządy płciowe, najczęściej spotykane są te spowodowane przez ekspozycję na układ rozrodczy gronkowców, paciorkowców, Escherichia, Pseudomonas aeruginosa i Proteus.

W zależności od miejsca zlokalizowania paleniskachorób zapalnych dolnej karty odróżnić układu rozrodczego (zapalenie sromu pochwy, bartholinitis, endocervicitis) i górną (zapalenie błony śluzowej macicy, metroendometritis, parametritis, zapalenie jajników). Ostatni rodzaj zaburzeń jest często nazywany chorobami zapalnymi narządów miednicy.

Jakie czynniki predestynują rozwój takich naruszeń?

W zależności od pochodzenia przyczyn, które powodują rozwój procesu zapalnego, zwykle izoluje się egzogenne i endogenne.

Aborcje, skrobanie, sondowanie, histerosalpingografia i częste porody mogą być sklasyfikowane jako pierwsze.

Przyczynami endogennymi są zaburzenia hormonalne, niedobory odporności, anomalie w rozwoju narządów płciowych, rozdźwięk luki seksualnej, choroby przewlekłe (cukrzyca).

W jaki sposób przeprowadza się diagnozę chorób zapalnych w żeńskich narządach płciowych?

Przy ustalaniu procesów zapalnych w układzie rozrodczym należy przede wszystkim zwrócić uwagę na pojawienie się następujących objawów:

  • bolesność w palpacji w dolnej jednej trzeciej części brzucha;
  • ból w strefie macicy;
  • specyficzne choroby zapalne narządów płciowych żeńskich

    podwyższona temperatura ciała do 38,4;
  • pojawienie się patologicznego wyładowania z jamy pochwy.

Odnosząc się do lekarza z tą symptomatologią, przepisuje się ją na mikroflorę, ogólne badanie krwi, mocz, ultradźwięki. Dopiero po ustaleniu przyczyny zaleca się leczenie.

Istotną rolę w terapii chorób zapalnych wpływających na narządy płciowe kobiet odgrywa profilaktyka: regularne kontrole, przestrzeganie zasad higieny osobistej.