Gruczolak tarczycy

Tarczyca Jest małym narządem położonym na szyi,Co dotyczy gruczołów wydzielania wewnętrznego. Wśród różnych problemów związanych z układem endokrynowym najczęściej pojawiają się choroby, zwłaszcza nowotwory tego narządu. Nowotwór tarczycy może być łagodny (gruczolak) lub złośliwy.

Przyczyny gruczolaka tarczycy

Gruczolak tarczycy Jest łagodnym guzemRozwija się z tkanką tarczycy i jest szczelnie zamknięta w tkance łącznej. Gruczolak może być pojedynczy lub wielokrotny (wójt wieloogniskowy). Choroba występuje zwykle u osób w wieku powyżej 40 lat, a kobiety pojawiają się około czterokrotnie częściej niż mężczyźni.

Jedyny powód tegoChoroba nie jest zidentyfikowana, ale czynniki, które mogą powodować jej niekorzystną sytuację ekologiczną, niedobór jodu w organizmie i upośledzenie produkcji hormonu przez gruczoł przysadki.

Rodzaje gruczolaka tarczycy

Gruczolaki tarczycy dzielą się na:

 • Follicular;
 • brodawki;
 • Wyczyść komórkę;
 • funkcjonowanie (choroba Plamera);
 • Z komórek Gurtle;
 • inne gatunki nieuprawnione.

Przyjrzyjmy się szczegółom każdego z następujących typów:

 1. Gruczolak pęcherzykowy gruczołu tarczowego. Składa się z ruchomych lub okrągłych części ruchomych,zawartych w koloidalnej kapsułce. Wyjątkiem jest gruczolak mikrokrążeniowy, który nie zawiera koloidu. Ich struktura jest bardzo podobna do raka pęcherzykowego gruczolaka, ponieważ kiedy jest wykrywany, często wymagają tarczycy przebicie ustalenie dokładnego rozpoznania. Około 15% przypadków nieleczone gruczolak pęcherzykowy może przekształcić złośliwego guza.
 2. Gruczolak brodawkowaty tarczycy. Ma wyraźną torbielowatą strukturę. Wewnątrz cyst obserwuje się wzrost papryki otoczony brązowym płynem.
 3. Gruczolak oksyfilu (z komórek Gurtle'a). Składa się z dużych komórek o dużym jądrze, nie zawiera koloidu. Najbardziej agresywna i szybko postępująca forma, która w około 30% przypadków zmienia się w złośliwą.
 4. Toksyczny (funkcjonujący) gruczolak tarczycy. Choroba, w której uszczelka tarczycyspontanicznie wytwarzają dużą liczbę hormonów. W rezultacie dochodzi do nadmiaru we krwi, aw konsekwencji do blokowania produkcji niektórych hormonów przysadki odpowiedzialnych za normalne funkcjonowanie tarczycy. Toksyczny gruczolak może wystąpić zarówno sam w sobie, jak i rozwinąć się na nietoksycznym wcześniej węźle tarczycy.

Objawy gruczolaka tarczycy

Jeśli guz jest mały, możenie manifestuj się i nie pokazuj się od niechcenia podczas badania lekarskiego. Gruczolaki o dużych rozmiarach są widoczne wizualnie: deformują szyję, mogą powodować zaburzenia oddychania, krążenie krwi, ból.

Ponadto, jeśli występuje gruczolak tarczycy (szczególnie toksyczny), mogą wystąpić:

 • zwiększone pocenie się, nawet w spokojnym stanie;
 • utrata masy ciała, bez zmian w diecie i ćwiczeniach fizycznych;
 • słaba tolerancja na ciepło;
 • kołatanie serca;
 • drażliwość;
 • zwiększone zmęczenie.

Leczenie gruczolaka tarczycy

Leczenie gruczolaka odbywa się dwiema metodami: medyczną i chirurgiczną.

Na początkowym etapie, z tylko małymi węzłami lub jeśli choroba jest spowodowana naruszeniem tła hormonalnego, stosuje się terapię lekową.

gruczolak tarczycy

Przy proliferacji węzłów groźba złośliwegoNowotwory, w tych przypadkach, w których terapia hormonalna nie działa, przeprowadzono operację usuwania węzła, przy dużej uszkodzenia - na całej tarczycy. W tym ostatnim przypadku pacjent będzie musiał przyjmować preparaty hormonalne przez całe życie, ale prognozy pozostają korzystne.

Leczenie toksycznego gruczolaka tarczycy jest zwykle chirurgiczne, w którym uszkodzona część narządu jest usuwana.

Ponieważ odnosi się do gruczolaka tarczycyłagodne nowotwory, a następnie terminowe przyjęcie środków, prognozy są korzystne, chociaż mogą wymagać pewnych zmian w sposobie życia. Na przykład po całkowitym usunięciu gruczołu tarczycowego pacjent będzie musiał regularnie przyjmować leki hormonalne.

</ Br>