jak zrobić białko

Wielu sportowców jest ostrożneżywienie sportowe. Dzieje się tak często z powodu faktu, że przez ignorancję mylają białka i ogólnie wszystkie rodzaje suplementów z sterydami i uważają, że są one niebezpieczne. Chociaż ta wiara jest daleka od prawdy, a każdy sportowiec decyduje się na budowę masy mięśniowej. Przyjrzymy się sposobowi wytwarzania domowego białka.

Jak zrobić białko jajeczne?

Na forach sportowych często można znaleźćentuzjastyczne raporty od początkujących, że opracowali unikalny sposób wytwarzania białka z jaj. Z reguły wszystko sprowadza się do tego, że człowiek po prostu gotuje jaja bez powłoki i filtrów. Ten produkt, podobnie jak wszystkie inne, nie może być sklasyfikowany jako białko, ponieważ w jajku jest zbyt dużo tłuszczów (są one zawarte w żółtku).

Jedyna mniej lub bardziej akceptowalna opcjabiałko jajka domowego jest gotowane białko jajka. W nich przynajmniej nie ma takiej samej ilości tłuszczów. Ale muszą dużo jeść, bo w 100 g produktu stanowi jedynie 11 gramów białka.

Choć potrzeba ciała sportowca -to jest 1,5 g białka na kilogram jego masy ciała (tj. sportowiec o wadze 80 kg potrzebuje 120 gramów białka dziennie), ta metoda jest bardzo wątpliwa, ponieważ trzeba jeść około kilogramu gotowanych białek. Podczas odżywiania sportowego z jaj jest odosobnione białko, bez tłuszczów i węglowodanów, wystarczy wziąć dzień zaledwie kilka łyżek, rozcieńczonych wodą.

Jak wytwarzać białko serwatkowe?

Wytwarzanie w domu izolowaneBiałko serwatki jest również niemożliwe. Jedynym mniej lub bardziej odpowiednim analogiem jest ser beztłuszczowy. Ma dużo białka, a jeśli wziąć pod uwagę zawartość o niskiej zawartości tłuszczu, taki produkt może zastąpić białko serwatki.

100 g wolnego sera beztłuszczowego zajmuje 16-18 gramówbiałko. Tak więc, w celu uzyskania dziennej stawki białka ludzkiego o wadze 70 kg (w oparciu o 1,5 g białka na kg masy ciała) potrzebne jest 105 gramów białka, czyli około 650 g sera domowego, tj. 3 porcje. A jeśli kawałek białka uzyskano z jaj i mięsa, obraz wygląda jeszcze bardziej realistycznie.

jak zrobić białko z jaj

Jak sprawić, by białko?

Zastanów się kilka receptur na domowe koktajle, które można wykorzystać do budowy mięśni:

  1. Wymieszaj surowe jajko ze szkła, łyżeczkę miodu, łyżkę tartego orzechu, napełnij kefirem, pij 15 minut przed treningiem.
  2. Wymieszaj pół litra 2,5% mleka, 50 gramów mleka w proszku, surowe jajko, pół kubki niskotłuszczowego sera domowego, dodaj syrop jagodowy lub owocowy (1 łyżka).

Regularnie biorąc takie koktajle i po dostarczeniu odpowiedniego odżywiania białek, skutecznie zdobędziesz masę mięśniową bez uciekania się do suplementów sportowych.