ile białka w jednym jajku

Wszyscy jesteśmy znani z jaj kurzychprawie każda osoba. Potwierdza to następujący fakt: przez rok każda osoba spożywa około 200 jaj. Meksyk zajmuje czołową pozycję na świecie pod względem spożycia jaj, średnio w przeliczeniu na jednego mieszkańca rocznie, około 22 kg jaj spada, czyli prawie 1,5 jajka dziennie. Tak duże zapotrzebowanie na kurzych jajek wynika z ich niskiej ceny, a także z powodu tak dużej powierzchni siedlisk i liczby kur, które są w stanie dostarczyć jaja prawie wszystkim mieszkańcom Ziemi.

Korzyści z jaj kurzych

Słyszeliśmy o ogromnych korzyściach z jajek, żółtek ibiałko. W nich leży ogromna ilość mikro, makroelementów, witamin i aminokwasów. Skład jajek kurzych obejmuje witaminy A, E, B, C, D, H, K, PP. Równie bogate jaj na mineralnych, takich jak magnez, jod, potas, wapń, bor, molibden, cynk, chlor, siarka, żelazo, miedź, mangan i kobalt. Zawierają również dużą liczbę aminokwasów (kwas glutaminowy i asparaginowy, leucyna, lizyna, seryna, izoleucyna, treonina).

Przydatne właściwości jaj są bezpośrednio związane z doskonałymi składnikami, w tym z ilością białek w białkach jaja (bez względu na to, jak śmiesznie to brzmi!).

Będą doskonale wzmacniać twój układ odpornościowy,znormalizować robota przewodu żołądkowo-jelitowego i chronić przed zaćmą. Regularne spożywanie jaj kurzych będzie służyć jako dobre zapobiegawcze utrzymanie chorób sercowo-naczyniowych i onkologicznych, a także wzmocni tkankę kostną, zwiększy zdolności umysłowe i poprawi pamięć.

Ponadto jaja kurze, mianowicie białko z kurczaka,będzie bardzo przydatna dla osób odchudzających się, a także dla tych, którzy chcą budować masę mięśniową. Białko jaja jest doskonałym, a co najważniejsze naturalnym źródłem białka. I jest to wymagane do tworzenia, konserwacji i odbudowy tkanki mięśniowej przez organizm.

Białko w białku

Cóż, przybliżmy się do faktów. Po pierwsze, rozważ ile białka w jednym jajku. W jednym kurze jajo zawiera około 4-5 g białka. Należy zauważyć, że białko z kurczaka czasami przewyższa białko mleka, a nawet białko wołowiny lub ryb.

Białko jaja jest wchłaniane przez nasze ciało o 94%,podczas gdy na przykład wołowina wynosi tylko 73%. Białko jaja to 90% wody, reszta to białko. Zawiera ogromną ilość niacyny, witaminy K, B2, B6, B12, E. Słynie również z wysokiej zawartości witaminy D, w tym jest w stanie przekroczyć tylko olej rybny. Zawartość tłuszczów w białku jaja jest minimalna, z uwagi na to jest zwykle uważana za produkt niskokaloryczny.

A teraz odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące białka jaja:

  • ile białka w jajku ugotowało - 12, 7 g / 100 g;
  • ile białka w jajku przepiórczym - 13,1 g / 100 g;
  • ile kalorii w białku jaja - 48 kcal.

Wszystko jest dobrze, ale z umiarem. Nadmierne spożycie jaj, z uwagi na to, ile białka w 1 jajku, całkiem poważnie, może znaleźć odzwierciedlenie w naszym zdrowiu. Istnieje opinia, że ​​wraz z kurzymi jajami, do naszego organizmu dostaje się ogromna ilość "złego cholesterolu". Wszystko to, ale wraz z nim duża ilość fosfolipidów, witamin i lecytyny również dostają się do organizmu. Dzięki temu cholesterol praktycznie nie jest odkładany.

ile białka w jednym jajku

</ P>

Osoby z cukrzycą powinny poważnie traktowaćDotyczące ilości zjadanych jaj, po ich nadmiernym spożyciu oprócz poważnych chorób w obecności, zwiększa ryzyko rozwoju udaru, zawału serca.

Aby tego uniknąć, powinno po prosturegulują liczbę spożywanych jaj, a także monitorują ich jakość i sposób przygotowania. W ciągu dnia można zjeść nie więcej niż 100 gramów, w jednym jajku około 50 g. W rezultacie wystarczą dwa jajka dziennie. Warto pamiętać, że jedzenie jajka z kurczaka w jego surowej postaci nie jest warte zachodu, raczej gotować lub smażyć.