białko roślinne

Ogólnie przyjmuje się, że białko (białko)Pochodzenie roślin jest rzadkim składnikiem, w przeciwieństwie do dostępnego białka zwierzęcego. Jednak, jeśli jest to pożądane, każda osoba może sami przygotować sobie pełnowartościową dietę, w której jest wystarczająco dużo białka i składników roślinnych. Ważne jest, aby wiedzieć, gdzie go szukać. Z tego artykułu dowiesz się, które pokarmy są bogate w białko roślinne.

Cechy białka roślinnego

Pomimo faktu, że wegetarianie i weganie nie mająkolejna możliwość otrzymania pokarmu białkowego, naukowcy zapewniają: białko roślinne, choć dobre, ale nie tak aktywnie wchłaniane przez organizm. A jeśli udział asymilacji białka w produktach pochodzenia zwierzęcego sięga 85-90%, to w zakładzie wskaźnik ten zatrzymał się na poziomie około 60-70%. Jest to jednak lepsze niż całkowite pozbawienie ciała tak ważnego komponentu.

Warto pamiętać, że produkty pochodzenia zwierzęcego zawierają pełny kompleks niezbędnych aminokwasów, których nie zawsze można uzyskać z roślinnych źródeł białka.

Źródła białka roślinnego

Rozważ produkty zawierające białko pochodzenia roślinnego. Dla tych, którzy jedzą zgodnie z zasadami diety wegetariańskiej lub wegańskiej, ważne jest, aby w diecie uwzględnić przynajmniej niektóre z nich:

  1. Wszelkie orzechy: migdały, orzechy laskowe, orzechy nerkowca, orzechy włoskie, cedr, itp.
  2. Wszystkie rośliny strączkowe: fasola, groch, fasola, soczewica itp.
  3. Wszystkie produkty sojowe: tofu, mleko sojowe, ser sojowy, substytuty mięsa sojowego itp.
  4. Niektóre zboża: gryka, żyto itp.
  5. Zielone warzywa: brokuły, szpinak.

Produkty zawierające białka pochodzenia roślinnego są całkowicie dostępne dla każdego z nas. Mogą zastąpić wnękę lub uzupełnić białko pochodzenia zwierzęcego w diecie.