wartość energetyczna jajka

Wiele osób lubi rozpocząć dzień z kurzymi jajamiw takiej czy innej formie, ale dziewczęta, które odżywiają się lub oglądają sylwetkę często zastanawiają się, czy wartość energetyczna jajka jest proporcjonalna do korzyści, jakie przynosi on organizmowi.

Wartość energetyczna jaj kurzych

Dietetycy na całym świecie uważają jaja kurze za najlepszepoczątek dnia, ponieważ zajmują drugie miejsce po produktach mlecznych w stosunku do korzyści dla ciała i kalorii. Zawierają wszystko, co niezbędne dla organizmu: białka, tłuszcze, sole mineralne, witaminy i wiele innych. Wartość odżywcza jaj jest następująca: 10 g tłuszczów, 1,2 g węglowodanów i 12,5 g białka, zawartość kaloryczna jaj kurzych to 149 kcal. Wartość energetyczna gotowanego jajka jest nieco wyższa - 155 kcal. W celu uzyskania maksymalnych korzyści najlepiej jest ugotować jajko na twardo. Mniej preferowane do jedzenia jaj, ponieważ smażone jest w oleju, a zatem więcej kalorii.

Dla tych, którzy aktywnie angażują się w sport,polecam jeść tylko białko. Składa się on całkowicie z substancji i białek niezbędnych do budowy mięśni, a ponadto całkowicie pozbawiony jest węglowodanów i tłuszczów. Wartość energetyczna białka jaja w czystej postaci wynosi tylko 44 kcal. Bez wątpienia nie ma wielu użytecznych substancji, ale aby urozmaicić dietę, biel jajeczna jest świetna. Z niego można zrobić omlet z warzywami lub jajkiem i serem, a jednocześnie dodać minimum oleju.

Warto również wspomnieć o takim dialerpopularność produktu jest jak jajko przepiórcze. Jego zawartość kalorii jest wyższa niż w przypadku kurczaka i wynosi 168 kcal. Pomimo tak małych rozmiarów, nawet jedno zjedzone jajo przepiórcze dziennie może uzupełnić wszystkie niezbędne składniki odżywcze w ludzkim ciele. Ponadto jaja przepiórek są mniej podatne na salmonellozy niż jaja kurze.