wartość odżywcza jajka

Jajka - jedno z najstarszych źródełłatwo dostępne białko nie tylko dla ludzi, ale także dla jego odległych przodków. Wszystkie rodzaje jaj nadają się do spożycia przez ludzi. Oprócz kurczaków, różne narody w kuchni krajowej używają jaj:

 • przepiórka;
 • struś;
 • gęś;
 • kaczka;
 • gołębie;
 • jaja gadów.

Szeroki rozkład jaj kurzych we wszystkichświat spowodowany jest kombinacją dwóch czynników - łatwości odbioru (po wszystkim kurczęta pędzą codziennie, przez cały czas, praktycznie, cały rok) oraz ich wysokiej jakości smakowej i odżywczej.

Wartość odżywcza jaj kurzych

Wysoka wartość odżywcza jaj w ogóle, orazw szczególności z kurczaka, wynika z dużej liczby wysokogatunkowych białek zwierzęcych - tj. takie białko, które zawiera wszystkie aminokwasy niezbędne dla danej osoby, w 100 g jaja kurzego wynosi 12,5 g. Oprócz białek w jajkach kurczaka znajduje się również 12 g tłuszczów i 0,5 g węglowodanów.

Ponadto zawarte w niej witaminy i minerały zapewniają specjalną wartość odżywczą jajka kurzego. W końcu ten produkt zawiera tak ważne witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, jak:

 • witamina A - w jednym jajku zawiera prawiepołowa dziennej dawki tej istotnej substancji potrzebnej do ostrego widzenia, jak również normalny rozwój w dzieciństwie (nie na próżno nazywany jest witaminą wzrostu);
 • witamina E - naturalny przeciwutleniacz, zapobiega starzeniu, chociaż nie jest to dużo w jajku - tylko około 5% dziennego zapotrzebowania.

Znacznie szerzej reprezentowane w jajach kurzych są witaminy rozpuszczalne w wodzie:

 • witaminy z grupy B - są obecne prawie w całościskład, w szczególności przypisana witamina B2 lub ryboflawina, odpowiedzialna za zdrowie i urodę skóry - jej jaja kurze zawiera około 30% dziennego zapotrzebowania;
 • dużo w jajku i substancja podobna do witaminy, jak cholina, która poprawia zdolności umysłowe i pamięć, w jednym jajku zawiera średnią dzienną dawkę;
 • dużo w jaju i biotynie, zresztą ta substancja, odpowiedzialna za zdrowie i piękno włosów, została po raz pierwszy wyizolowana z żółtka jaja kurzego.

Ponadto, kurze jaja zawierają dużeilość lecytyny niezbędnej dla zdrowia wątroby i naczyń krwionośnych oraz bogaty skład mineralny tego produktu, w połączeniu z łatwością jego przyswajania, sprawiają, że jajka są nieodzownym składnikiem zarówno zdrowego, jak i zdrowego żywienia. Jest to szczególnie ważne w przypadku gotowanego jajka, którego wartość odżywcza zależy od czasu jego przygotowania: najbardziej przydatna pod względem strawności białka, a bezpieczeństwo substancji biologicznie czynnych to jaja ugotowane na miękko - zachowują większość przydatnych związków.

wartość odżywcza jaj przepiórczych

Wartość odżywcza jaj przepiórczych

Właściwości lecznicze jaj przepiórczych są znane wwiele krajów. W szczególności w Japonii były one wykorzystywane jako część diety rehabilitacyjnej dla dzieci, które przeżyły strajki nuklearne. Zasadniczo, ten produkt jest zalecany do żywienia dzieci i żywienia, i pomimo faktu, że jaja przepiórcze mają mniej białka niż w kurczaku, wartość odżywcza przepiórczych jaj jest na ogół wyższa niż innych jego odpowiedników. Zawierają one znacznie więcej witamin A, B1 i B2, a także magnez potasu i fosforu niż u kurcząt. Ponadto znacznie rzadziej odpowiadają za reakcje alergiczne.