Ryby mleczne są dobre i złe

Ryby mleczne to ryby morskie,Jedynym przedstawicielem promiennej rodziny. Znajduje się on w ciepłych wodach Oceanu Pacyficznego i Oceanu Indyjskiego i jest hodowany na skalę przemysłową na Filipinach, a nawet jest ich narodowym symbolem. W kuchni europejskiej nie jest zbyt popularna, ale na wyspach Pacyfiku jest to bardzo powszechna forma. Mleko zostało nazwane ze względu na śnieżnobiały i bardzo przyjemny smak mięsa, drugi, mniej popularny - khanos.

Korzyści i szkody dla ryb mlecznych

Ta ryba należy do odmian żywieniowych. Zawartość kalorii ryb mlecznych wynosi około 80 kilokalororów na 100 g produktu. W przeciwieństwie do ryb rzecznych, oceanicznych, a mianowicie odnosi się do khanos, jest bogaty w brom i jod, a także niezbędny fosfor dla naszego ciała. Mięso z mleka zawiera witaminy z grupy B, witaminę PP i trochę witaminy C i jest doskonałym źródłem rozpuszczalnych w tłuszczach witamin A i D.

Podobnie jak większość innych ryb, zawiera mlekoOlej z ryb, chociaż mało prawdopodobny dla dzieci od dzieciństwa, ale tak bardzo potrzebny. Zawiera kwasy omega-3 i omega-6 - materiał budowlany do mózgu i błon komórkowych. Wpływają także na pracę układu nerwowego i normalizują krążenie krwi.

Ze względu na brak jodu, który znajduje się w mięsie ryb, system endokrynologiczny cierpi, a raczej na tarczycę. W 200 g chanos zawiera dzienną normę jodu w postaci łatwo strawnej.

Konsumpcja ryb w całości, dodatkowodobre, niektóre uszkodzenia, aczkolwiek niewielkie. Chodzi o to, że nie można jeść nabiał głowę ryby, ponieważ gromadzi się wszystkie szkodliwe substancje rozpuszczone w wodzie oceanicznej. Ale jeśli rzucisz swoją głowę i prawidłowo przygotować mleczna, korzyści z ryb piersi jest trudny do przecenienia.