kurze stopy przynoszą korzyści i szkodzą zdrowiu

Wiele osób nawet nie podejrzewa, jak przydatnekurze nogi. Rzadko są widoczne w żywności na stole. Dziś kurczak jest bardziej ceniony przez biodra i schab, ale okazuje się, że można gotować nie tylko smaczne, ale także przydatne danie z udka drobiowego.

Japońscy naukowcy zauważyli ten bulion z kurczakaLapov może pomóc w obniżeniu wysokiego ciśnienia krwi. Wszystko dlatego, że ta część kurczaka zawiera maksymalną ilość białka przeciwnadciśnieniowego.

Nogi kurczaka do stawów

Oprócz rosołu, nóżki z kurczaka są doskonałedo przygotowania hollandu, ponieważ kości nóg zawierają maksymalną ilość kolagenu, co przyczynia się do tego, że więzadła stawowe stają się bardziej elastyczne. W związku z tym dla osób starszych danie to ma szczególną zaletę.

Korzyść i krzywda nóg kurczaka

Fani chińskiej kuchni wiedzą, że stopy kurczaka są często używane w tradycyjnej kuchni. Pieczone są z warzywami, dynią, cukinią lub w sosie musztardowo-miodowym.

Skład chemiczny tego produktu obejmuje: witaminy A, B, C, E, K, PP, choliny. W nogach kurzych niezbędne są dla ciała ludzkiego substancje mineralne, takie jak wapń, potas, cynk, magnez, miedź, selen, żelazo, mangan, fosfor, siarka i sód. Zawartość kalorii w udach drobiu wynosi około 215 kcal na 100 g produktu.

Dietetycy nie powinni być zbyt pochłonięci przez takie potrawy ze względu na ich wysoką zawartość tłuszczu. Raz w tygodniu wystarczy wyciągnąć użyteczne właściwości tej potrawy.

Zniszczenie nóg drobiowych może nastąpić tylko w przypadku ich nadużywania, jak również wszelkich innych produktów, ponieważ wiadomo, że przydaje się to z umiarem.