kaloria z kurczaka z jajek

Jajko z kurczaka jest jednym z najczęściej kupowanych produktów spożywczych, ponieważ jest powszechnie stosowane w kuchni.

Zawartość kaloryczna jaj kurzych

Wartość kaloryczna jaja kurzego zależy od jego wielkości. Na 100 gramów jest 157 kalorii. Waga jednego jajka wynosi od 35 do 75 gramów. Oznacza to, że średnia wielkość jajka będzie wynosić około 78 kcal.

Kurczak ma jaja i białko. Białko jaja składa się z 90% wody i 10% białka. Zawartość kalorii białka z kurczaka w 100 gramach wynosi 44 kcal. Dlatego białko jajeczne jest podstawą niskiej zawartości kalorii białek wysokiej jakości. Działa jako uniwersalny materiał do budowy masy mięśniowej ciała.

Żółtka kurczaka składa się z tłuszczu i cholesterolu. Jest to produkt o bardzo wysokiej zawartości kalorii. Kaloryczność żółtka jest aż 352 kalorii na 100 gramów. Należy mieć na uwadze, że w procentach, większość jaj, czyli 56% z białek, 32% - 12% żółtko - powłoka.

Skład jaj kurzych

Jajo kurze zawiera wiele przydatnych substancji. Jest bogaty w witaminy A i D, dużo witamin z grupy B, a także E. Ponadto cholina jest częścią żółtka jaja kurzego. Kurze jajko zawiera 96% wszystkich minerałów. Szczególnie bogaty w wapń, fosfor, jod, miedź, żelazo i kobalt. Ten produkt jest prawie całkowicie wchłaniany przez organizm.

Przydatne właściwości kurzych jaj

Regularne stosowanie w umiarkowanych ilościachjaja kurze normalizują drogi żółciowe i wątrobę, zapobiegają rozwojowi chorób onkologicznych i układu sercowo-naczyniowego. Wapń poprawia kondycję włosów, paznokci i układu kostnego jako całości. Jajka są stosowane w niektórych systemach żywienia terapeutycznego i różnych dietach.

Szkodliwe właściwości kurzych jaj

We wszystkich przypadkach konieczny jest środek, dotyczy to również kurczakówjajka. Faktem jest, że jajka zawierają dużą ilość cholesterolu, który zatyka naczynia krwionośne i tworzy tak zwane blaszki. Dlatego konieczne jest ograniczenie spożycia jaj kurzych do czterech sztuk tygodniowo. Taka ilość nie szkodzi zdrowiu, ale wręcz przeciwnie, napełni organizm pożytecznymi witaminami i minerałami.

Jak i ile ugotować jajko kurze?

W zależności od tego, jakie powinno być daniejajko kurze jest gotowane w różnym czasie. Aby uzyskać jajko na miękko gotowane przez trzy minuty wrzenia, jajko "w torbie" - sześć minut, a jajko na twardo gotowane, powinno gotować przez dziewięć minut. Wartość kaloryczna gotowanych jaj kurzych wynosi 160 kcal na 100 gramów. Woda, w której warzy się jajko, lepiej jest solić. Tak więc, w przypadku pęknięcia, nie wycieknie.

Warianty potraw z jaj kurzych

Z jajka możesz ugotować ogromną ilośćodmiany omletów i jajecznicy. Omlet powstaje jak na patelni i pieczony w piecu. Jajka stanowią ulubiony przysmak większości dzieci - gogol-mogoł. Jaja kurze są częścią testu i kotletów, są nawet dodawane do niektórych koktajli.

kaloryczność jaj z kurczaka

Istnieją przepisy, według których jajamarynować i sól. Warto zauważyć, że zawartość kalorii w pieczonych jajach kurzych jest wyższa niż ugotowane i wynosi 200 kcal na 100 gramów produktu, jeżeli jest smażony na maśle i 170 kcal, jeśli ugotowano go w oleju roślinnym. Dla tych, którzy lubią smażyć jajka na tłuszczu, zawartość kalorii w 100 gramach wzrośnie do 280 kcal. Konieczne jest zrozumienie, że każdy składnik dodany do jajek może zmienić jego zawartość kaloryczną. Na przykład smażone jajka z serem lub kiełbasą zwiększą liczbę kalorii. Podczas dodawania szparagów, pomidorów lub szpinaku do naczynia zredukuje zawartość kalorii o średnio 80 kcal.</ P>