Owoce mangostanu użyteczne właściwości

Mangostan (mangostan) - owoce są egzotyczne idość rzadkie, ale w razie potrzeby świeże owoce lub ich sok można kupić w naszych sklepach. Ten owoc jest mało znany w naszym kraju, ale jest bardzo popularny i popularny w kuchni krajów azjatyckich. Przydatne właściwości mangostanu są tradycyjnie stosowane w medycynie ludowej i farmacji.

Przydatne właściwości owoców mangostanu

Mangostiny są małe zaokrągloneowoce, 5-7 mm średnicy, w gęstej skórze od ciemnoczerwonych do purpurowych odcieni. Ten owoc jest szeroko stosowany w żywieniu, leczeniu chorób i przywracaniu zdrowia. Właściwości mangostanu określa jego skład biochemiczny:

  • w miąższu owocu zawiera dużą ilość witamin, w szczególności do 2 mg witaminy C, a także witaminę E, tiaminę i kwas nikotynowy;
  • skład skórki mangostanu obejmuje unikalne przeciwutleniacze ksantony, do 40 gatunków tych związków od 210 znanych współczesnym biochemikom;
  • Skład mineralny jest reprezentowany przez potas (210 mg), fosfor (10 mg), wapń (do 8 mg) i żelazo (do 1 mg).

Najważniejsze, że mangostan jest przydatny, to jegowzmacniający i immunomodulujący wpływ ksantonów na narządy wewnętrzne, naczynia i tkanki. Przy regularnym stosowaniu obserwuje się przywrócenie równowagi mikrobiologicznej, w tym odnawianie komórek i eliminację wirusów wewnątrzkomórkowych. Świeże owoce i sok są zalecane do regeneracji ciała po poważnych chorobach, urazach i interwencjach chirurgicznych.

Ze wszystkich znanych owoców, tylko mangostanzawiera naturalne przeciwutleniacze o tej sile i jest to jedyny owoc, który zawiera ksantony. Ważne jest, aby pamiętać, że korzystne właściwości mangostanu są w pełni zachowane w soku z tych owoców, który jest znacznie łatwiejszy do kupienia niż świeży owoc.