ile białka w gotowanym jajku

Jajka są jednym z najczęściej używanych i dostępnych produktów spożywczych, z których można zrobić różnorodne dania.

Ile białek znajduje się w gotowanym jajku?

Jajo składa się z białka i żółtka, które mająwiele przydatnych substancji. Ilość białka w jajku jest ponad dwa razy większa od żółtka. Ilość białka w gotowanym jajku zależy od wielkości kurzego jaja, ale średnia liczba wynosi około 6 gramów. Żółtka jaja zawiera również białko, około 4%.

Białko jaja składa się głównie z wody. Aby zrozumieć, ile białka w gotowanym jajku trzeba wiedzieć, ile białka w 100 gramach.

Ilość protein, tłuszczów i węglowodanów w gotowanym jaju rozkłada się w następującym procencie: 12,7% białka, 10% tłuszczu i 1% węglowodanów. Dlatego zawartość białka w gotowanym jajku nie jest tak wielka.

Białko jaja zawiera dużo organicznychskładniki, białko i aminokwasy. Tak więc białko bezpośrednio wpływa na pełne funkcjonowanie organizmu. Białko jaja nie zawiera cholesterolu i jest łatwo wchłaniane przez organizm. Enzymy znajdujące się w białku, poprawiają funkcjonowanie mózgu i promują odmłodzenie komórek, dzięki temu, że nasycają swoją energię.

Białko jest produktem niskokalorycznym, ponieważ w100 gramów zawiera tylko 47 kalorii. Białko kaloryczne w jednym jajku może być inne, wszystko zależy od wielkości jajka. Również liczba kalorii różni się w zależności od sposobu gotowania jajka. W przeciwieństwie do smażonego gotowane jajko nie traci swoich użytecznych właściwości, a jego wartość kaloryczna wynosi 79 kalorii na 100 gramów produktu, podczas gdy wartość energetyczna palonego jajka osiąga nawet 179 kcal.

Białko jaja jest tak użyteczne, że jest włączone

ile białka w jajku ugotowało

nawet w diecie dietetycznej w celach terapeutycznych i profilaktycznych, a także w diecie profesjonalnych sportowców.</ P> Białka w jajkach przepiórczych

Jaja przepiórcze są doskonałym analogiemkurze jaja. Ze względu na małe rozmiary jaj przepiórczych zawartość białka w nim jest nieco mniejsza i wynosi 11,9%. Ma więcej aminokwasów, składników odżywczych i wielu innych użytecznych substancji. Na przykład ilość witaminy A w jajku przepiórczym jest większa niż w kurczaku w całości dwa razy. Jaja przepiórcze są hipoalergiczne, więc często są wprowadzane do diety osób podatnych na alergie. Muszą być również stosowane w żywieniu dietetycznym i osób z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi. Białko, które jest częścią tych jaj, jest aktywnie wykorzystywane przez sportowców do budowy mięśni.