niż pożyteczna ryba dla ludzi

Ryba - dobre źródło wysokiej jakości zwierzątbiałko. Pod tym względem nie jest gorszy od mięsa. Jako źródło tłuszczu ryby są bardziej przydatne dla ludzi niż mięso i produkty mleczne. Tak więc, jeśli „Fish” tłuszcze zapobiegają gromadzeniu się cholesterolu i miażdżycy, ponieważ zawierają omega 3,6 kwasy tłuszczowe, nasycone kwasy tłuszczowe i cholesterol w dużych ilościach zawartych w innych produktach pochodzenia zwierzęcego, a wręcz przeciwnie, że tylko przyczynić.

Lekarze radzą, aby w swoich posiłkach uwzględnić potrawy z rybracja co najmniej 3 razy w tygodniu. A przedstawiciele rzek i marynarki tego biologicznego superklasy polecają naprzemiennie, ponieważ zawierają różne zestawy przydatnych substancji.

Korzyści dla ryb morskich dla ludzi

Ryby morskie, podobnie jak inne dary Oceanu Światowego,zawiera znaczną ilość jodu niezbędną do funkcjonowania tarczycy. Jest źródłem manganu - mikroelementu, którego brak może prowadzić do osłabienia odporności, bólu i skurczów mięśni, zaburzeń pamięci.

Ponadto ryby żyją w wodach zimnych mórzzawiera dużo kwasów tłuszczowych omega-3, zmniejszając prawdopodobieństwo ataków serca i udarów. Pewne pierwsze miejsce w zawartości tych składników odżywczych to czerwona ryba, zwłaszcza łosoś, którego wykorzystanie potwierdzają niektóre dane statystyczne. Należy zauważyć, że śmiertelność z powodu zawałów serca i udarów u mieszkańców Grenlandii i Islandii, których dieta oparta jest właśnie na tego rodzaju rybach, wynosi zaledwie 3%, podczas gdy średnia śmiertelność z tych chorób w Europie

korzyści ryb dla ludzi

osiąga 50%.</ P>

Korzyści dla ryb rzecznych dla ludzi

Zaletą ryb rzecznych jest łatwośćstrawność - jest trawiony przez 92-98%, podczas gdy mięso jest tylko 87-89% - tak pieczone lub gotowane ryby jest często zalecane dla osób cierpiących na choroby układu pokarmowego. Jest to stosunkowo mało kalorii 120-150 kcal na 100 gramów, a tym wartościowe białka i witaminy A, D, E w rzece ryby mają dużą zawartość fosforu i potasu, związki są całkowicie absorbowane przez organizm, zwiększenie masy kostnej i zahamowanie rozwoju osteoporozy.

Dzięki temu zarówno morskie, jak i rzeczne ryby mogą czerpać korzyści, niezależnie od tego, jaką odmianę wybierzesz.