zawartość kalorii w gotowanym jajku

Idealne śniadanie z reguły obejmujekilka ugotowanych jaj, ponieważ dają osobie uczucie sytości i siły przez długi czas. Jaja kurze są wchłaniane przez organizm prawie w 100%, ten pożyteczny i pożywny produkt jest bogaty w witaminy i składniki odżywcze niezbędne do utrzymania zdrowia ludzi.

Jedz jaja zarówno w stanie surowym, jak i gotowanym oraz wsmażona forma, ale dziś porozmawiamy o gotowanych jajach, ponieważ taki produkt należy do kategorii dietetycznych. Postarajmy się dowiedzieć, jaka jest kaloryczność gotowanych jaj kurzych i czy można ich używać podczas procesu odchudzania.


Kalorie jajko na twardo

Tak więc, według średnich wskaźników na 100 g ugotowanych jajWyliczono 158 kilokalorii, biorąc pod uwagę, że waga jednego jaja wynosi około 70 g, jego wartość kaloryczna wyniesie około 80 kcal. Jeśli rano zjesz dwa jajka na twardo, czyli 160 kalorii, wtedy ludzkie ciało otrzyma podstawowe składniki odżywcze.

Teraz w porządku. Wszyscy wiedzą, że jajko składa się z białka i żółtka, ale bardzo niewiele osób wie, że to żółtko jest najbardziej kaloryczną częścią, której "waga" wynosi średnio 55 kcal. Naukowcy wykazali, że żółtko zawiera cholesterol, ale jest całkowicie bezpieczny, ponieważ "Zrównoważony" z lecytyną, również żółtko może pochwalić się obecnością niezbędnych witamin, takich jak witamina A, E, grupa B, pierwiastki śladowe, takie jak wapń, żelazo, cynk itp.

Jeśli chodzi o białko gotowanego jajka, jegokaloryczny minimalne i około 17 kcal (około 44 kcal na 100 g), przez sposób, że prawie nie zawiera tłuszczu i które są niezbędne dla ludzkiego ciała minerały, aminokwasy i witaminy. To właśnie podczas gotowania białko zachowuje wszystkie użyteczne składniki, a zawartość kalorii nie wzrasta.

Kaloryczna zawartość gotowanego jajka na miękkookoło 76 kcal, a na twardo - 77 kcal. Jak widać, zawartość kalorii gotowanych i gotowanych jaj jest prawie taka sama, ale jaja gotowane na miękko są znacznie łatwiej wchłaniane przez organizm.

Korzyści z gotowanych jaj wyszczuplających jajka

Więc dowiedzieliśmy się, że w jednym ugotowanym jajkuzawiera około 80 kcal. Wskaźnik ten jest mały, co oznacza, że ​​ten produkt może być używany bez obawy o jego kształt podczas procesu odchudzania, oczywiście, nie angażuj się, wystarczy kilka jaj na śniadanie.

Jajka na twardo są łatwo i szybko wchłanianeCiało, podczas gdy są one dość pożywnym produktem, pomagającym zapomnieć o uczuciu głodu przez długi czas, co jest ważne podczas diety. Ponadto jajka nasycają organizm niezbędnymi minerałami, witaminami, aminokwasami i innymi składnikami odżywczymi.

Dietetycy zalecają stosowanie tego produktu również dlatego, że gotowane jajka są w stanie kontrolować metabolizm tłuszczów.

Wcześniej okazało się, że żółtko jest znacznie bardziej kaloryczne niż białko,

kalorii gotowanych jajek na miękko

więc jeśli "siedzisz" na ścisłej diecie lubPrzeraża Cię ilość kalorii zawartych w jajku, można użyć tylko jednego białka. zawiera podstawowy zestaw witamin i aminokwasów niezbędnych do pełnego życia organizmu, liczne badania potwierdziły, że właściwości odżywcze białka jest drugim z mlekiem matki.</ P>

Aby zwiększyć białkową wartość jaj, dietetycyzaleca się jeść gotowane jajka z ziemniakami, ale zawartość kalorii w tym danie będzie wzrastać wiele razy, ale jeśli dodasz świeże zioła lub warzywa do tego "związku", danie stanie się o wiele bardziej użyteczne i bezpieczniejsze dla Twojej sylwetki. Jednak biorąc pod uwagę kaloryczność samego ziemniaka, a nawet jajek, warto zjeść to danie rano.