Czekoladowa kompozycja

Czekolada jest przetwarzaniem cukru i ziarna kakaowego. Wartość energetyczna czekolady wynosi średnio 680 kalorii w 100 gramach produktu.

czekolady

Czekolada składa się z 5 g węglowodanów, 35 g tłuszczów i5-8 g białek. Zawiera również 0,5% alkaloidów i około 1% środków mineralnych i garbników. W czekoladzie istnieją substancje wpływające na centra emocjonalne mózgu. Są nazywane: tryptofan, fenyloetyloamina i anandamid. Produkt zawiera również żelazo i magnez.

Zgodnie z nowoczesnymi technologiami produkcjiczekolada, oprócz ziarna kakaowego i cukru zawiera wanilinę lub wanilię, syrop glukozowy, odtłuszczone mleko w proszku, cukier inwertowany, syrop alkoholu etylowego. A także oleje roślinne (orzechy włoskie), lecytyna, pektyna, orzechy (orzechy laskowe, migdały, orzechy laskowe), substancje aromatyczne, pochodzenia naturalnego lub sztucznego. Nadal w czekoladzie znajduje się benzoesan sodu, który jest konserwantem, olejkiem pomarańczowym, olejkiem miętowym i kwasem cytrynowym.

W zależności od ilości kakao w proszku czekolada to mleko (30% proszek kakaowy), deser lub półtłusta (50% proszek kakaowy) i gorzkie (więcej niż 60% kakao w proszku).

Wartość odżywcza czekolady mlecznej

Czekolada mleczna składa się z 15% masła kakaowego,20% mleka w proszku, 35% cukru. Zawartość węglowodanów w czekoladzie mlecznej wynosi 52,4 g, tłuszcz 35,7 g i białko 6,9 g. Produkt zawiera minerały takie jak sód, potas, wapń, fosfor, magnez i żelazo. W czekoladzie mlecznej znajdują się witaminy B1 i B2.

Wartość odżywcza gorzkiej czekolady

Gorzka czekolada zawiera 48,2 g węglowodanów, 35,4 gtłuszczów i 6,2 g białek. Zawiera witaminy: PP, B1, B2 i E. Czekolada gorzka zawiera następujące minerały: wapń, magnez, sód, potas, fosfor i żelazo. Gorzka czekolada zawiera 539 kalorii w 100 gramach

Biała kompozycja czekolady

Produkt.</ P>

Skład białej czekolady

Wartość odżywcza tej czekolady wynosi 56 gWęglowodany, 34 g tłuszczów i 6 g białek. Korzyści płynące z białej czekolady są pod wieloma względami wątpliwe i są związane z jego składem. Główne korzystne właściwości gorzkiej czekolady znajdują się w kakao tartym. Ponieważ w białej czekoladzie nie ma startych kakao, mniej jest takiego produktu. Ale zawiera masło kakaowe, które wzbogaca organizm witaminą E, a także kwasami oleinowymi, linolenowymi, arachinowymi i stearynowymi. Wartość energetyczna białej czekolady wynosi 554 kcal.