Skład jaj kurzych

Jaja kurze - jeden z najcenniejszych dla ludziprodukty. Skład jaja kurzego obejmuje niezbędne do funkcjonowania białek i tłuszczów ciała, a także różne aktywne składniki biologiczne - witaminy, mikro i makroelementy.

Skład chemiczny jaj kurzych

Skład chemiczny jajka kurzego zawiera:

  • woda 74%;
  • Białka - 12,5%;
  • tłuszcze - 12%
  • węglowodany - 0,5%;
  • składniki mineralne i witaminy - 1%.

Skład białka jaja kurzego różni się od składużółtko, ponieważ nie zawiera tłuszczu i ma wyższą zawartość wody. A żółtko, w przeciwieństwie do białka, zawiera bardzo mało aminokwasów. Wartość energetyczna jaj kurzych wynosi 47 kcal (157 kcal na 100 g). Znaczna część kalorycznej zawartości jaja (75%) należy do żółtka.

Znaczna wartość odżywcza jaj kurzychdostarczyć białka. Aminokwasy w jajach kurzych utrzymywane są w optymalnych proporcjach, więc są wchłaniane przez organizm prawie w 100%. Z tego powodu osoby odchudzające i sportowcy budujący mięśnie często używają wyłącznie białka jajek.

Żółtko jaja kurzego jest jedną trzecią tłuszczu,znaczna część z nich to najważniejsze nienasycone kwasy tłuszczowe. Spory o niebezpieczeostwo i zalety żółtka jaja wśród dietetyków przemawiają do cholesterolu. Jednak w jednym jajku to nie tak dużo - mniej niż stawka dzienna. Co więcej - cholesterol żółtkowy jest "neutralizowany" innym składnikiem jajecznej - lecytyny.

Zastosowanie jaj zwiększa doskonały zakres witamin(A, E, PP, D, H, K i Grupa B), a także skład mineralny, który obejmuje wapń, fosfor, magnez, potas, sód, siarkę, żelazo i inne elementy niezbędne dla zdrowia.

Mówiąc o składzie kurzego jajka, nie można zapomnieć o jego skorupie. Główny składnik powłoki - wapń, ale zawiera około 30 innych przydatnych składników mineralnych.

Wartość odżywcza kurczaka jajecznego

Lekarze zalecają, aby w diecie mieszać skorupę skorupki z soku z cytryny, aby wypełnić brak wapnia.</ P> Zniszczenie jaj kurzych

Ze względu na zawartość białka owomukoidalnego w jajku, toprodukt jest wysoce uczulający. Oomuktomid powoduje niepowodzenie w produkcji enzymów przez trzustkę, co prowadzi do niepełnego trawienia pokarmów i zaostrzenia objawów alergicznych. Ogranicz zawartość w diecie jaj powinny być nadciśnienie, choroby wątroby, nerki i pęcherzyka żółciowego, choroby skóry. Ponadto jaja mogą również stać się źródłem patogennych bakterii. Jednym z najbardziej patogennych jest salmonella. Aby chronić przed tym drobnoustrojem, lekarze zalecają gotowanie jaj co najmniej 8 minut po gotowaniu.