białko kalorii

Białko jaja to tylko 10% białka. 90% jego składu to woda. Tłuszcz ten produkt praktycznie nie zawiera, poza tym, zupełnie nie ma cholesterolu.

Składniki jajka białego

Białko jaja składa się z glukozy, witamin grupowychB i korzystne enzymy. Pozostałe składniki mineralne i witaminy zawarte są w żółtku. Białko jaja jest źródłem niacyny, która odżywia mózg. Witamina K przyczynia się do lepszego krzepnięcia krwi, a cholina usuwa trucizny z wątroby i poprawia pamięć.

Skład białka jajecznego obejmuje węglowodany, białko,substancje mineralne i aminokwasy, które nie są syntetyzowane przez organizm w ich postaci własnej. Aktualizowanie i tworzenie tkanek i komórek organizmu jest niemożliwe bez użycia białka zwierzęcego. Białko jaja kurzego jest prawie całkowicie wchłaniane przez organizm. Optymalny skład aminokwasów i maksymalna strawność czynią ten produkt standardem wartości biologicznej. Każde białko, niezależnie od pochodzenia, jest szacowane na podstawie zawartości aminokwasów w porównaniu z białkiem jaja kurzego.

Ile kalorii przypada na białka?

Kaloryczność białek białka jaja jest dość niska. W 100 gramach tego produktu zawiera 11 gramów białka i tylko 44 kcal. Zawartość kalorii w gotowanym białku jaja jest również równa 44 kcal w 100 gramach. Zawartość kalorii w białku jednego jaja jest w przybliżeniu równa 18 kcal.

Zastosowanie białka jajka

Stosowanie białka jaja jest dość powszechne.

  1. Jest używany do gotowania. Jest częścią śmietanki testowej i cukierniczej.
  2. Białko jaja często stanowi dodatkowy składnik sałatek i zup.
  3. Ponadto produkt ten jest również stosowany jako niezależne danie w postaci surowej, smażonej i gotowanej.
  4. Białka jaja kurzego są aktywnie wykorzystywane w kosmetologii, tworząc na jej bazie różne środki do pielęgnacji ciała i włosów.