jaja kacze przynoszą korzyści i szkodzą

Przez wielkość jaj kaczych więcej kurcząt30 gramów. Ich waga wynosi średnio od 80 do 100 gramów. Kolorowe jaja kacze są bardzo różne. Mogą być białe lub o niebieskawym odcieniu, a nawet jasnozielone. W porównaniu z jaja kurzego jajo kacze jest bardziej kaloryczne i wynosi około 185 kcal na 100 gramów produktu, a także zawiera więcej białka i ma wyższą zawartość tłuszczu, odpowiednio, bardziej pożywne.

Czy mogę jeść jajka kacze?

Dietetycy mówią, że jajka kacze są bardzoPrzydatny produkt, który zasługuje na szczególną uwagę. Używanie ich w surowej postaci nie jest zalecane. Gotuj jaja kacze potrzebują długiej, co najmniej 10 minut. Wynika to z faktu, że są one bardzo podatne na zakażenie salmonellą. Aby uniknąć zanieczyszczenia, te jaja lepiej kupić bezpośrednio od rolników. Po wyjęciu ich z lodówki należy schłodzić do temperatury pokojowej i dokładnie umyć mydłem. Jaja kacze są zawsze brudniejsze niż kury, ponieważ kaczka ma więcej wilgoci z organizmu.

Kompozycja jaj kaczych

Zarówno białko, jak i żółtko jaj kaczych zawierajądużo tłuszczów, więc nie można uznać tego produktu za dietetyczny, jednak nie oznacza to, że jaja kacze nie mają przydatnych właściwości. Przy umiarkowanym użyciu korzyści z jaj kaczych są oczywiste. Zawiera białka, użyteczne minerały i niezbędne aminokwasy. Ten produkt jest bogaty w fosfor, wapń, żelazo i wiele innych minerałów. Zawiera witaminy B6, B12, witaminę A, kwas foliowy. Z powodu wysokiej zawartości tłuszczów i cholesterolu nie należy jeść jaj kaczych więcej niż dwa razy w tygodniu.

Korzyści i szkodliwość jaj kaczych

Pierwszą rzeczą, która przydaje się przy kaczych jajach, jest zawartość dużej ilości białka, które jest materiałem budulcowym ludzkiego ciała. Te białka są podzielone na zrównoważoną kompozycję

zasiłek na kaczkę

aminokwasy. Białkowe jaja kacze są łatwo wchłaniane przez organizm, co pomaga poprawić metabolizm. Powyższe minerały w składzie tych jaj przyczyniają się do utrzymania zębów i kości. Dzięki zawartości witamin zawartych w tym produkcie poprawia się odporność organizmu, a kwas foliowy poprawia pracę mózgu.</ P>

Przeciwwskazania do konsumpcji jaj kaczych są związane tylko z ich zawartością tłuszczu. Jeśli ograniczysz użycie tych jaj kilka sztuk w tygodniu - nie wyrządzą one żadnej szkody.