owoce liczi dobre i złe

Chiński owoc liczi jest dla nas w większości małyznak. Miałem okazję wypróbować tę nowość, czy ci, którzy byli na wakacjach w Chinach lub tych, którzy lubią eksperymentować z jedzeniem i ciągle próbuje czegoś nowego. Pojawienie się tego płodu jest tak niezwykłe, że nawet trudno jest uświadomić sobie, że jest jadalne. Na pierwszy rzut oka najbardziej przypomina lumpy gumową kulę lub czerwonawym kolorze różowo około trzech do czterech centymetrów średnicy. Trudno jest sobie wyobrazić, że pod tym gęsta powłoka ukryte delikatne ciało krem ​​z róży zapach i dość unikalnej subtelny słodko-kwaśnym smaku. Od jej egzotyki, o korzyściach i zagrożeniach związanych z owoców liczi, wiele osób ma mgliste pojęcie. A tymczasem bardziej sensowne jest przyjrzenie się temu płodowi.

Właściwości liczi i jej skład

Właściwości, to jest korzyści i szkody owocu liczi,są bezpośrednio związane z jej składem. Przede wszystkim zawiera wodę i błonnik pokarmowy. Inny owoc zawiera dużą liczbę związków węglowodanowych. Ale najważniejsze jest to, że wiele różnych substancji aktywnych jest obecnych w miąższu liczi. Na przykład, można wykryć witamin z grupy B, witaminy C i E, PP, rzadki witaminy K, cholina, żelazo, potas, fosfor, wapń, selen, a także cenne substancje zeaksantyny odpowiedzialny ostrość wzroku, a także witaminy A. Ze względu na to bogata kompozycja, liczi ma wiele przydatnych właściwości. Ale przejawiają się w pełni tylko wtedy, gdy człowiek użył tego owocu do jedzenia według wszystkich zasad.

Jak jeść liczi?

Skórka tego owocu jest niejadalna, dlatego jest myta iusuń nożem. Następnie owoce kości jest usuwane - to jest dość duża i łatwo oddziela się od pulpy. Przy stole owoców liczi chińskie są spożywane deser łyżka ze względu na spójność jego najsmaczniejsze części z galaretowaty i oderwać rąk zabrudzonych bez ryzyka, to będzie trudne. Możesz jeść owoce w świeżej formie, puszkach i suszone. Bardzo często są wykonane z czegoś w rodzaju puree z sokiem. A w Chinach liczi również wolą całkowitego wyschnięcia prosto w skórę, a następnie wykorzystywane jako suszonych owoców. Liczi łączy się z żywnością białka, to jest sos, nadzienie do ciasta, lody, napoje, itp

Co to jest przydatne liczi?

Z powodu dużej ilości węglowodanów, owoce są trudneprzypisane do produktów dietetycznych. Ale jego kaloryczność nie jest tak wielka - tylko 66-70 kcal na sto gramów, więc może również zawierać się w diecie, nawet tych, którzy mają niewielką nadwagę, ale powinna być w rozsądnych ilościach.

Na wschodzie liczi jest uważany za potężny afrodyzjak,tak więc owoc otrzymał nawet odpowiedni przydomek "owoc miłości". Musi być serwowany na weselnym stole, aby małżeństwo zakończyło się sukcesem. W ojczyźnie owocu - w Chinach - jest aktywnie wykorzystywany w recepturach tradycyjnej medycyny. Na przykład w leczeniu chorób serca, pozbywania się wysokiego cholesterolu, miażdżycy itp.

niż użyteczne liczi

Eksperci od zachodniego żywienia również uznająużyteczne właściwości liczi. Badania wykazały, że podobnie jak inne pokarmy roślinne, owoc ten ma korzystny wpływ na czynność jelit, dobre wilgoć odżywia organizm, poprawia przemianę materii, i niesienia pomocy w celu zmniejszenia masy ciała.

Ale oprócz zalet liczi jest szkoda. Po pierwsze, jak każdy egzotyczny, może powodować alergie. Po drugie, ze względu na wysoką zawartość węglowodanów, może powodować ociężałość i ból w jelitach, zwiększone tworzenie się gazów i zaostrzenie zapalenia żołądka i wrzodów. Dlatego należy go spożywać w rozsądnych ilościach i nie więcej niż dwa lub trzy razy w tygodniu.