miód angelica jest dobry i zły

Miód diaghilev jest jedną z rzadkich odmian elitarnych. Ma wysoką wartość biologiczną i wiele użytecznych właściwości. Miód diaghilev ma unikalne właściwości ze względu na swój skład. Zawiera nadzwyczajną ilość witamin, minerałów i składników biologicznie czynnych. W pełni dojrzały miod zawiera 5% maltozy, 35% glukozy i 40% fruktozy. Jego wartość opałowa wynosi 325 kcal.

Ten miód może być czerwonawo-brązowy, alerównież lekko zielonkawe. Nigdy nie można go pomylić z innymi odmianami, tk. ma wyjątkowy smak - łagodny i przyjemny. Smak tego przysmaku jest ostry, nasycony, można powiedzieć konkretny, czasami z posmakiem karmelu i goryczką. Posiadając dość wysoki stopień lepkości, miód Angelica krystalizuje bardzo powoli. Dlatego przez cały okres zimowy można cieszyć się płynnym lepkim medec.

Co jest przydatne w przypadku miodu Angelica?

Przydatne właściwości kątowego miodu są oczywiste. Jest silnym środkiem antyseptycznym. Wielu lekarzy uprawiających tradycyjną medycynę, nalega na użycie w trakcie wszelkiego rodzaju procesów bakteryjnych i zapalnych. Takie jak: zapalenie migdałków, zapalenie oskrzeli, zapalenie jamy ustnej, zapalenie gardła, zapalenie płuc i wiele innych.

Miód ten pomaga wzmocnić odporność, pomaga odzyskać po długich chorobach i po porodzie. Zaleca się również stosowanie miodu anielskiego na nadciśnienie i dystrofię mięśniową.

Korzyści płynące z miodu anielskiego są znaczne, ale także szkodliwemoże być nieuniknione. Ponieważ każdy miód jest produktem alergicznym, ludzie, którzy nie tolerują pyłku i roślin kwiatowych, powinni bardzo uważać na jego stosowanie.

Często zamiast angelica kochają, sprzedająsyrop, który przeszedł barwienie i karmelizację. Oczywiście, nie umrzesz z takiego produktu, ale nie będziesz czekać na oczekiwane korzyści. Dlatego przy zakupie miodu, szczególnie w przypadku leczenia, należy zachować szczególną ostrożność.

Jak odróżnić miód angelica od podróbki?

Kupując miód, każdy chce, aby był w 100% naturalny, nie rozcieńczony i na pewno nie fałszywy. Istnieje kilka sposobów sprawdzenia miodu pod względem autentyczności:

  1. Weź małą kroplę miodu i wetrzyj ją w skórę, na przykład na nadgarstek. Po pewnym czasie naturalny miód pochłonie i przestanie się kleić, a jeśli chcesz się oszukać, a miód się rozrzedzi

    arcydzięgielowe właściwości miodu

    syrop cukrowy, wtedy miejsce, które wytarłeś, pozostanie lepkie.
  2. Ołówek chemiczny pomoże obliczyć obecność syropu w miodzie. Uspokój go i włóż w kroplę miodu. Jeśli kropla zmieni kolor na niebieski - miód jest rozcieńczony.
  3. W łyżce miodu zanurz kawałek chleba na 10 minut, jeśli chleb zmięknie, miód nie jest naturalny ani rozcieńczony. W czystym naturalnym miodzie chleb pozostanie twardy.
  4. W szklance przegotowanej, ale chłodnej wody dodaćtrochę miodu i rozpuścić, a następnie skropić kilka kropli jodu. Kiedy miód jest prawdziwy - jod nie zmienia koloru, a jeśli występuje domieszka skrobi lub mąki, kolor kropli zmieni się na niebieskawy.