kurze łapki przynoszą korzyści i szkodzą stawom

Mięso z kurczaka jest tradycyjnie uważane za bardzopopularny i użyteczny produkt. Przygotowuje się z niej wiele pysznych i zdrowych potraw. Ale jeśli piersi, szynki lub skrzydła są lubiane przez wielu i często pojawiają się na naszym stole, wtedy nogi z kurczaka są często wysyłane do kosza na śmieci lub do karmy psa. Jednak według japońskich naukowców zalety kurzych łap dla ludzkiego ciała są bardzo wysokie. Warto przynajmniej czasami włączać ten produkt do swojej diety.

Niż przydatne nogi z kurczaka?

Pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl, jest dawno temuzauważył zdolność bulionu z kurzych stóp do obniżenia ciśnienia krwi. Jako lekarstwo na nadciśnienie, ten bulion był używany przez długi czas i skutecznie.

Druga to wysoka zawartość użytecznych kolagenu. Zastosowanie nóg kurczaka do stawów jest niewątpliwe, ponieważ kolagen nadaje im elastyczność, co jest szczególnie ważne dla osób w starszym wieku. Tak więc osoby starsze są czasem włączone w dietę z udka drobiowego, które przynoszą korzyści stawom i nie wyrządzają szkody.

Ponadto zawierają one sporowitaminy niezbędne do normalnego funkcjonowania organizmu człowieka, od A do względnie rzadkich K, PP i choliny. Całkiem sporo w udach drobiowych i pożytecznych minerałach, takich jak wapń czy żelazo, a także nie tak powszechnych i dlatego jeszcze cenniejszych siarki, manganu, fosforu i selenu. Drobny minerał sprawia, że ​​ten produkt jest naprawdę niezbędny dla każdej osoby.

Harmonią nogi kurczaka

Warto jednak wziąć pod uwagę, że nogi oprócz kurczaka mogą być szkodliwe.

Wysoka zawartość tłuszczu i wysoka kaloryczność sprawiają, że produkt ten jest niepożądany w niektórych przypadkach.

Inną wadą jest to, że nogi kurczaka zawierają dużo cholesterolu, co może prowadzić do miażdżycy w przyszłości.