Jak wybrać szampana

W naszym kraju szampan jest obowiązkowym atrybutem Nowego Roku. W rzeczywistości wielkość sprzedaży szampana znacznie wzrasta tuż pod Nowym Rokiem.

Ale poza tym szampan jest pijany na każdymCelebracji, a często prezentowane jako prezent. A ponieważ zakup tego napoju nie jest łatwym zadaniem, chcemy Ci powiedzieć, jak wybrać odpowiedni szampan.

Na początek zauważamy, że nie ma jednego poprawnegoWybieraj najlepszy szampan. Wiele firm produkuje dobry szampan, a każdy z nich ma wiele więcej niż jednego rodzaju. Dlatego w kwestii wyboru prawdziwego szampana należy skoncentrować się nie tylko na reputacji producenta, ale także na preferencjach smakowych. Aby to zrobić, musisz zrozumieć, jakie są szampany.

Co może pomóc w wyborze szampana?

Szampan różni się zawartością cukru. Oto rodzaje szampana w celu zwiększenia masy frakcji cukru:

 • Szampan Extra-Brut zawiera do 6 gramów cukru na litr;
 • Szampan Brut zawiera do 15 gramów cukru na litr;
 • Suchego szampana zawiera od 15 do 25 g cukru na litr;
 • Szampan Semi-Dry zawiera 40 do 45 gramów cukru na litr;
 • Półsłodki szampan zawiera od 60 do 65 gramów cukru na litr;
 • Półsłodki szampan zawiera od 80 do 85 gramów cukru na litr.

Uważa się, że prawdziwy szampan powinienProdukowane bez dodatku cukru. Oznacza to, że smakosze wolą pić szampana brutalnego lub suchego. Ale taki szampan jest trochę zakwasiony, a nie wszyscy ludzie lubią ten napój. I według światowych standardów ten szampan nie może być różowy lub czerwony.

Więc jak wybrać odpowiedni szampan do smaku? Najprostszą opcją jest degustacja tych musujących win, gdzie można określić, jaki rodzaj cukru w ​​szampana lubisz. Jeśli nie masz takiej możliwości, możesz wybrać metodę wyboru, wybierając jedną z nich.

Jak wybrać szampana wysokiej jakości?

Możesz ocenić jakość szampana według następujących kryteriów:

 1. Wybierając między szampanem, korkociągiemplastikowy korek i korka, lepiej jest nadać pierwszeństwo drugiej opcji. Jakość szampana nie może być znaczna, ale użycie korka z korkiem wskazuje na powagę i sumienność producenta.
 2. Odwróć butelkę szampana i spójrz nana dole. Nie powinien mieć osadu, zmętnienia, płatków. W przeciwnym razie oznacza to produkt o złej jakości lub niewłaściwe warunki przechowywania szampana.
 3. Po wlaniu szampana do szklanki powstała gęsta piana, która szybko się osadza. A po tym, jak siada w szklance, powinien pozostać małym pierścieniem piany.
 4. Jeśli dla niektórych zostawisz kieliszek szampanaCzas ten nie powinien być "wyczerpany". Dobrym wskaźnikiem jest utrzymanie iskrzenia podczas 10 godzin. Ale niektóre marki zachowują iskrę w ciągu jednego dnia.
 5. Nie kupuj taniego szampana. Jeśli zauważysz, że cena konkretnej butelki szampana jest znacznie niższa niż cena szampana od innych producentów, lepiej nie kupować szampana.

  Który szampan wybrać

 6. Ten szampan jest produkowany tylko w butelkach z ciemnego szkła. Jeśli szampan wlewa się do lekkiego pojemnika, prawdopodobieństwo odkształcenia smaku produktu po wystawieniu na działanie promieni słonecznych jest wysokie.
 7. Na szampanie nie powinno być napisów wskazujących na obecność obcych smaków lub smaków. W przeciwnym razie taki produkt nie jest już uznawany za szampana.

Teraz, dzięki naszej radzie, wiesz, który szampan wybrać na półkach w sklepie. Nie chcemy popełnić błędu przy wyborze i pić tylko prawdziwy szampan.