Jak ustalić jakość miodu

Miód jest produktem bardzo znanym nam z dzieciństwa. Przez wieki dodawano go do napojów, spożytych jako deser, rozmazanych na kanapkach i tego, co jeszcze zostało zrobione. A co najważniejsze, prawdopodobnie każdy z nas miał tę herbatę z miodem, kiedy był chory.

Kochanie towarzyszy miód od najwcześniejszych czasówLudzkość jako integralny produkt. Na temat właściwości leczniczych miodu napisano wiele książek, a jego smak jest znany wszystkim. We współczesnym świecie miod nie stracił swojej pozycji, w sklepach i na rynkach istnieje ogromny wybór tego wspaniałego produktu. Ale jak ustalić jakość miodu, jeśli wybór jest tak świetny, a możliwość zakupu towarów o niskiej jakości czai się prawie wszędzie? Aby opierać się na polityce cenowej lub kupić, kierować się sukcesem, ryzykując zdrowie?

Jak sprawdzić jakość kupionego miodu?

Można wykonać najbardziej dokładną kontrolę jakościW laboratorium chemicznym, gdzie miód mieszający z różnymi odczynnikami, jest pewny, że jego kompozycja jest pewna. Ale większość ludzi nie prowadzi laboratorium kieszonkowego do sklepu lub do rynku. W jaki sposób można ustalić jakość miodu w warunkach "pola"?

Istnieją podstawowe metody określania jakościMiód na bazie jego struktury, smaku i zapachu. Przy zakupie miodu, przede wszystkim warto ocenić swój wygląd. Skład miodu powinien być jednolity bez oznak fermentacji. Wielu sprawdzając jakość miodu zwraca uwagę na jego krystalizację (miód może krystalizować, jest to dla niego normalny proces). Wskaźnik jakości miód w tym przypadku jest niewielką zmianą barwy, a także zwiększoną krystalizacją podczas ogrzewania i dalszego chłodzenia miodu. Warto pamiętać - nie naturalny miód nie krystalizuje.

Lepkość jest jednym z ważnych kryteriów dlaOkreślenie jakości miodu. Zbyt ciekły skład miodu może wskazywać na dodaną wodę. Ale jak poznać jakość miodu dzięki swojej lepkości, jaki powinien być jej skład? Tutaj możesz pomóc małemu eksperymencie, który wymaga tylko łyżki stołowej i sprawdzonego miodu. Łyżkę należy obniżyć do miodu i kilka razy obrócić, po wyekstrahowaniu i śledzeniu, jak miód spływa z powierzchni łyżki. Miód z dobrą jakością spada powoli z dużymi kroplami, podczas gdy większość pozostaje na łyżce. Jeśli miód płynący o długości strumienia, jego ilość jest wątpliwości może być niedojrzałe miodu i miodu - rozcieńczony wodą. Uzyskanie kontroli jakości miodu jest, aby pamiętać, co wpływa na jakość i rośliny, z których miód zebrane. Tak więc na przykład miód gryczany jest bardziej lepki niż miód kwiatowy.

Równie ważnym wskaźnikiem jakości miodu jest jego aromat. Różne odmiany miodu mają różne smaki, najbardziej słabo wyczuwalny zapach kwiatowy miód jest zafałszowane miód nie posiada zapachu.

I jak sprawdzić jakość miodu w domuJeśli produkt jest już zakupiony i nadal nie wiesz o swojej jakości? Odpowiedź na to pytanie jest jeszcze prostsza. Wlać szklankę wody i rozpuścić w niej łyżkę miodu, jeśli na dnie szkła znajduje się osad, to ten miód nie przeszedł kontroli jakości, zawiera zanieczyszczenia.

Wskaźniki jakości miodu

Aby uzyskać bardziej szczegółową definicję jakości mioduMożesz dodać kilka kropli octanu stołowego, jeśli pianka osadowa, to ta domieszka to tylko kreda. I dodając krople jodu do roztworu, kolor zmienia się na niebieski, wskazuje domieszkę skrobi lub mąki. </ P>

Jednym z ulubionych sposobów sprawdzania jakości mioduW dawnych czasach ogień został uznany. Przywieziono do ognia łyżkę miodu, prawdziwy miód jest zwęglony, miód z zanieczyszczeniami, niebieski płomień. Ta metoda została wykorzystana przez przedsiębiorców do sprawdzania jakości miodu przy zakupie towarów we wsiach.

Ale, niestety, żaden sposób nie może zaoszczędzićZ różnych chorób, które pszczoły mogą zranić, więc spróbuj kupić miód w sprawdzonych i niezawodnych miejscach, gdzie właściciele miodu są zainteresowani stałym handlem.