Takie pyszne ananas

Ananas jest bardzo przydatnym tropikalnym owocemW krajach byłego ZSRR najczęściej sprzedawane są w dwóch formach: świeżego ananasa i puszki w soku własnym. Ponownie, ananasy w puszkach są dwa rodzaje: pierścienie i kawałki. Pierwsza jest droższa, druga jest tańsza, chociaż procent przetargu, pachnącej pulpy jest wyższy w tej ostatniej wersji.

Każdy wie, korzyści z ananasa do utraty wagi: Substancje zawarte w tych wspaniałych owoców, promować spalanie tkanki tłuszczowej, masy ciała i poprawę normalizacji procesów metabolicznych w organizmie. Do przygotowywania różnych sałatek, przekąsek i deserów stosuje się ananasy, zarówno świeże, jak i konserwowe. Jeśli żywność w puszkach jest jasne - Otworzyłam słoik, zlać sok i gotować, co zrobić z całego owocu, jak prawidłowo czyste ananasa, a dziś mało kto wie. Niemniej jednak ten produkt nie jest dla nas bardzo znany i dość drogie.

Wybieramy ananas

I to sprzątanie nie staje się torturami, alejedzenie w frustrację, ważne jest, aby wybrać dojrzały ananas. Pierwszą rzeczą jaką należy zwrócić uwagę w sklepie lub na rynku, wielkości i liści płodowych: nie powinna być bardzo mała - chyba, oczywiście, że owocem pewnego rodzaju, a nie rosną duże, ale istnieje możliwość, a fakt, że ananas został wycięty wcześniej niż to konieczne. Zewnętrzna skórka nie powinno być ciemne plamy, pick owoce, sprężysty, ale niezbyt mocno. Wreszcie docenić liście. W świeżych dojrzałych ananasów zielonych liści, gęste, nie ociężały, są one łatwo oddziela się od owoców, jeśli w losowaniu.

Jak obrać ananas?

Ananas można czyścić na dwa sposoby. trzeba będzie deska do krojenia, danie dla ozdobami, duży nóż, nóż średniej wielkości, ewentualnie obierania ziemniaków z ostrą końcówką, aby wyodrębnić „oczy”, albo mały nóż lub cienki długi. Nóż do ananasa czyszczenia powinny być ostre i bardzo wygodne, ponieważ szorstka skóra płodu i sztywny i może stać się krzywda, jeśli zjeżdżalni noża.

Ananas jest czyszczony od góryliście i dno. Jeśli dno można wyciąć bardzo oszczędnie, pół centymetra centymetrowej grubości, a następnie górna część jest usuwana wzdłuż wcięcia, z którego liście są widoczne - nie mniej niż półtora centymetra.

Jak obrać ananas

Następnie obieramy ananasa z boków, po prostu wycinając skórkę w kółko. Będzie to na wpół obrany ananas, przypominający jasno żółtą beczkę z ciemnymi plamkami "oczu" po bokach.

Jak obrać ananas (2)

Czyszczenie ananasów

Zastanów się pierwszy sposób, jak obrać ananas -zdjęcia pokazują proces. Z długim cienkim ostrym nożem narysujemy spiralną linię w pobliżu rzędu "oczu". Nie naśladuj mistrzów tnącego ananasa i spróbuj po raz pierwszy, aby nacięcie było nieprzerwane, ale dość łatwo zranić się podczas czyszczenia ananasa. Odwróćmy się około 5 milimetrów - szerokość drugiego nacięcia jest określona przez wielkość oczu - i znowu będziemy wykonywać z nożem, teraz pod kątem, aby wyjąć pasek z "oczami".

Czyszczenie ananasów

Więc konsekwentnie kroi cały ananas, okazuje się, że piękne spiralne przycinanie.

Czyszczenie ananasa (2)

Drugi sposób wyjaśnia, jak obrać ananas izachowaj maksymalną ilość soku i miąższu. Aby to zrobić, będziesz potrzebował obieraczki do ziemniaków lub małego noża z cienką końcówką. Bierzemy owoce w lewą rękę i ostrożnie usuwamy wszystkie "oczy", tak jak podczas czyszczenia ziemniaków.

Czyszczenie ananasa (3)

Rozważ inną opcję opcji, jak wyczyścićananas - zdjęcia również pokazują proces. W takim przypadku odetnij górną i dolną część, następnie pokrój owoce w pierścienie lub ćwiartuj pierścienie lub plastry, a następnie pokrój skorupę i usuń "oczy".

Czyszczenie ananasa (4)

Ostatnim krokiem jest usunięcie rdzenia. Jest twardy i bez smaku w ananasie, więc jest tradycyjnie cięty.

Czyszczenie ananasa (5)

Oczywiście jest dość duża liczbaspecjalne urządzenia do obierania ananasa, jednak warto kupić podobne urządzenie kuchenne tylko wtedy, gdy czyści się ananasy co najmniej raz w tygodniu.