jak gotować zamrożone chinkali

Ze względu na stały brak wolnego czasuwielu ucieka się do stosowania półproduktów. A ich producenci starają się nie pozostawać w tyle za szybko rosnącym popytem i maksymalnie rozszerzać asortyment swoich produktów. W rankingu najpopularniejszych półproduktów mrożone chinkali od dawna zajmuje wiodącą pozycję.

Kinkali to niesamowicie smaczne potrawy, jedenod najjaśniejszych przedstawicieli kuchni gruzińskiej. W istocie są one podobne do pierożków, ale mają różne podejścia do przygotowywania napełniania, tworzenia produktów i sposobu ich podawania. Smak tego przystawek ma również własny specjalny smak, który przyciąga wielu wielbicieli. Ale zdobywanie chinkali w zamarzniętej formie, ważne jest prawidłowe doprowadzenie ich do gotowości. Opiszemy to szczegółowo poniżej.

Jak poprawnie ugotować zamrożone półfabrykaty khinkali w rondlu?

W celu doprowadzenia do sklepu khinkaliGotowość, potrzebujemy dużego rondla, w którym trzeba wlać odpowiednią ilość oczyszczonej wody. Duża objętość płynu, w którym będziemy gotować produkty, pomoże uniknąć ich sklejania się. Vodichka koniecznie podsalivaem, podgrzany do wrzenia i zanurzyć w nim małe porcje chinkali. Zwykle po wyjściu produktów na powierzchnię są gotowe. W rzadkich przypadkach, na przykład, gdy posiekane mięso zostało użyte do ich przygotowania lub jeśli zalecenie producenta wymaga tego, khinkali będzie musiał gotować po kilku minutach.

Pamiętaj, aby delikatnie mieszać khinkalidrewnianą łyżką, zwłaszcza w pierwszych minutach gotowania, aby nie trzymały się ścianek patelni. W razie potrzeby, aby uzyskać dodatkowy smak i aromat, można wrzucić do wody laurowy liść i kilka groszek papryki słodkiej. Po gotowości złapamy khinkali z hałasem na talerzu i podajemy z masłem i pieprzem. Oddzielnie można uzupełnić podawanie sosów na bazie kwaśnej lub z sosem śmietanowym z ziołami.

Jak gotować gotowe mrożone khinkali w wielowarstwie?

Jeśli masz dostępny multivark, to z pewnością

jak gotować zamrożone chinkali na patelni

użyj go do przygotowania chinkali. W tym przypadku smak potrawy jest szczególnie soczysty i nasycony.</ P>

Do przygotowania produktów dla pary wykorzystamyprogram "Varka na stei", wlewając do multicastrulu 500 ml wody, a chinkali kładzie się na natłuszczonym ruszcie. W takim przypadku danie będzie gotowe za trzydzieści minut.

Aby ugotować chinkali w wodzie,umieszczamy je na dnie olejowanego multikrystalicznego w jednej warstwie, napełniamy je soloną wodą, aby całkowicie pokryć produkty i przygotować danie w trybie "Zupy" przez trzydzieści minut.