Rodzynki z winogron w domu

Rodzynka z winogron, gotowana w domowej robotywarunki okazują się pyszne, słodkie i mogą być przechowywane przez długi czas. Użyj suszonych jagód do gotowania niesłodzonych potraw, a także do pieczenia i deserów.

Jak wysuszyć winogrona na rodzynki?

Jedna z najprostszych i najczęstszychwinogron sposób suszenia, w którym owoce są umieszczone na słońcu. Umyte winogrona przed tym załatwione i usuń zgniłe i uszkodzone jagody. Następnie owoce są rozplanowane na papierze lub siatką, znajduje się w słońcu i pozostawiono do całkowitego wyschnięcia, przewracając raz winogrona co trzy dni.

Taki sposób nadaje się zarówno do pustych rodzynek z białych winogron lub rodzynek od ciemnej do owoców.

Średnio, suszenie na słońcu trwa około miesiąca,ale można przyspieszyć proces, obniżając jagody w gorącej sody przed suszeniem. Cienkie winogrona powinny być przechowywane w roztworze zbyt mocnego sody (1/2 łyżeczki sody na lircie wody), w przypadku grubego, stężenie jest wyższe (1 łyżeczka na litr). W wyniku blanszowania w roztworze sody na powierzchni jagód powłoka woskowa, która zapobiega uwalnianiu wilgoci, zostaje zniszczona, a mikrokagi są formowane.

Jak są rodzynki wyprodukowane z winogron?

Najlepszym sposobem na wyschnięcie winogron rodzynkami jest to, w którym jagody nie są wystawione na działanie bezpośredniego światła słonecznego, a więc pozostają resztki barwników i więcej składników odżywczych.

Po rozmieszczeniu całych, nie uszkodzonych jagód na siatcelub kratę, winogrona pozostawia się do wyschnięcia pod baldachimem lub w dobrze wentylowanym, suchym pomieszczeniu. Po około 20-30 dniach rodzynki będą gotowe. Podczas suszenia nie zapomnij, aby jagody były równomiernie wysuszone.

Przygotowanie rodzynek od winogron w domu

W warunkach mieszkania w pochmurną pogodę, winogronawygodnie jest suszyć w piekarniku. W wyniku tej metody suszenia nie zachowało się tak wiele składników odżywczych, ale proces zajmuje dużo mniej czasu.

Przed zrobieniem rodzynek z winogron,blachy do pieczenia są przykryte pergaminem. Jagody są równomiernie rozmieszczone na tacach do pieczenia i umieszczane w nagrzanym piekarniku pod kątem 90 stopni, najlepszym sposobem jest otwarcie drzwi w celu odparowania wilgoci. Po zmarszczeniu winogron ustaw temperaturę na 70 stopni i kontynuuj suszenie, aż będzie gotowe. W ramach tej metody suszenie zajmie nie więcej niż 30 godzin.