Jak zrobić rodzynki

Suszone w domu rodzynki pozbawione są konserwantów, z którymi suszone owoce są bogato aromatyzowane w produkcji. O wszystkich szczegółach, jak zrobić rodzynki, opowiemy w następującym materiale.

Jak zrobić rodzynki z winogron w domu?

Jeśli znajdziesz gorący dzień, to najprostszywysuszenie spowoduje wysuszenie na słońcu. Przyspieszenie procesu pomoże w krótkotrwałym zblanszowaniu jagód w sodzie, ale pominiemy ten krok i zwrócimy uwagę na bardziej ostrożny sposób zbioru.

W przypadku rodzynek wybierz świeże i całe jagody, które sąnależy najpierw opłukać. Następnie winogrona wycina się z głównej gałęzi nożyczkami, pozostawiając ogonki na jagodach. Rozłóż winogrona na drobnej siatce, rozciągniętej gazie lub bambusowej siatce. Taka powierzchnia do suszenia pomoże równomiernie rozprowadzać gorące powietrze pomiędzy jagodami.

Zostaw winogrona na słońcu na 2-3 dni, niezapominając mieszać jagody przynajmniej raz dziennie. Podczas suszenia winogrona powinny być przykryte gazą, aby na niej nie usiadły owady. Po upływie czasu spróbuj rodzynek i jeśli osiągnął pożądany stopień schnięcia, umieść go w zamkniętym pojemniku i przechowuj w ciemnym miejscu w temperaturze pokojowej.

Jak zrobić rodzynki w suszarce?

Poza sezonem słonecznym można zbierać rodzynkiw suszarce. Aby przyspieszyć proces suszenia pomoże wstępne blanszowanie jagód we wrzącej wodzie. Po upływie pół minuty jagody są usuwane i suszone, po czym suszarki są rozprowadzane na ruszcie i pozostawione w urządzeniu na cały dzień. Po chwili sprawdź gotowość rodzynek i zwiększ czas suszenia, jeśli to konieczne.

Jak zrobić domowe rodzynki z kishmish?

Zanurz sultanę w gotującym roztworze sody (herbatałyżka wody sodowej na litr wody) na kilka sekund. Po tym jagody są suszone i rozprowadzane na blasze do pieczenia. Umieść winogrona we wstępnie rozgrzanym piekarniku na 50 stopni dziennie, otwierając drzwiczki szafki na cyrkulację powietrza. Suszenie najlepiej wykonywać w ciągu 8-12 godzin.

Jak zrobić rodzynki z czarnej aronii?

składniki:

  • aronia - 1,4 kg;
  • cukier 940 g;
  • wody - 480 ml;
  • kwas cytrynowy - 1 łyżeczka.

przygotowanie

Gotuj prosty syrop i zanurz w nim jagody na 10 sekund. Osłodzone jagody wysuszyć i położyć na suszarce rusztowej. Wysusz czarną wiśnię w specjalnej suszarce przez 24 godziny.