Khinkali w multivarka pary

Gotowanie na parze jest jednym z najbardziej użytecznychfunkcje w multivarku. Wraz ze specjalnym wygodnym pojemnikiem proces ten staje się dziesięć razy łatwiejszy niż zwykłe gotowanie w łaźni wodnej, a wygodny zegar pozwoli dokładnie ustawić odpowiedni czas gotowania, aby uniknąć wrzenia produktu. Wszystkie subtelności gotowania khinkali w sklepie z wieloma parami omówimy poniżej.

KHink para - przepis

Zacznijmy od przepisu, w którym same chinkali będą przygotowywane od zera, ponieważ produkt domowy jest zawsze smaczniejszy niż półprodukt.

składniki:

Na ciasto:

  • mąka - 1,3 kg;
  • Jajka - 2 szt.;
  • woda 450 ml.

Do napełniania:

  • wołowina - 690 g;
  • Cebula - 75 g;
  • woda 430 ml;
  • suszona czerwona papryka, naziemny kozieradka - do smaku.

przygotowanie

Wymieszaj kilka jaj szczyptą soli. Wlać jajka do mąki razem z wodą i połączyć wszystkie do momentu utworzenia elastycznego ciasta. Ciasto drobno pokroić, pozostawić do spoczynku na czas przygotowania nadzienia.

Wołowina drobno posiekać lub zamieniać w mielone mięso zza pomocą maszynki do mielenia mięsa / blendera. Zmiel cebulę. Wymieszaj cebulę i mięso z przyprawami i zalej wodą. Woda odgrywa kluczową rolę w przepisie, wpływając na soczystość nadzienia mięsnego.

Rozcieńczone ciasto cienko zwinąć i pokroićduże koła. Pośrodku każdego leżał łyżeczka mielonej wołowiny i łącz ze sobą brzegi, kopiąc je. Gotowe chinkali można zbierać do wykorzystania w przyszłości, przesyłając je do zamrażarki i można natychmiast rozpocząć gotowanie.

Umieść chinkali na grillu do smarowaniagotowanie na parze i umieścić na wierzchu napełnionej miski urządzenia. Ustaw odpowiedni tryb gotowania. Ile gotować chinkali dla pary zależy od ich wielkości, ale ramy czasowe mogą wynosić od pół godziny do 45 minut.

Jak gotować zamrożone chinkali w multi-barze?

Jak gotować zamrożone chinkali w sklepie wieloparowym

Jeśli używasz zamrożonego półproduktu, możesz go również ugotować przy użyciu gadżetu kuchennego, ale nie wymaga wstępnego odszraniania.

Napełniając miskę urządzenia wodą, możeszwrzuć do niego pieprz z grochu, liść laurowy lub inne pachnące przyprawy. Ruszt parowy należy nasmarować dużą ilością oleju i umieścić chinkali na górze, upewniając się, że nie dotykają się wzajemnie, w przeciwnym razie ciasto sklei się po ugotowaniu. Umieść kratkę w urządzeniu i wybierz tryb "Gotowanie na parze". Przygotowanie chinkali średniej wielkości dla pary zajmie około pół godziny.