jak przechowywać ananas

Ananas to duża bryła z zabawnym jasnozielonymZ pęczkiem. Z wyglądem domu tego egzotycznego owoce, jest od razu poczucie uroczystości i magii. Pod łuskami delikatnej skórki znajduje się żółte soczyste i pachnące mięso z oryginalnymi nutami kwaśności. Ale prawdziwym smakiem jest tylko dojrzałe owoce, które jest łatwe do zidentyfikowania naciskając lekko na skórę palcem. W dojrzałym, soczystym i słodkim ananasie, jest lekko ugnieciony, łagodnie się sprężynie i dosłownie "przed naszymi oczami" zostaje przywrócony.

Jednak bardzo często ludzie muszą kupićzielonkawy owoce do wykorzystania w przyszłości, aby po nadejściu wakacji można tylko pięknie je wyciąć i umieścić na stole. Oczywiście, wiadomo, że pachnące i pyszne przepyszne owoce ananasa to prawdziwy magazyn witamin i pierwiastków śladowych. Ale wiele gospodyni domowych często ma jedno ważne pytanie, jak przechowywać ananas w domu? Nie martw się, teraz opowiemy Ci szczegółowo o wszystkich istniejących subtelnościach i niuansach.

Jak przechowywać ananas w domu?

Zapasy:

  • ananas - 1 szt;.
  • ostry nóż;
  • Papier;
  • plastikowa torba.

instrukcja

Dowiedzmy się, jak przechowywać świeży ananas. Więc, jeśli kupiłeś niedojrzały zielony ananas, najlepiej przechowywać go w temperaturze pokojowej, aby w końcu stać się bardziej smaczne i aromatyczne. Ale trzymamy go na maksimum 3 dni, tak że nie pojawiają się ciemne plamki i nie pogarszają się. Ponadto nie zapominaj, że powietrze w kuchni nie powinno być zbyt wilgotne. Wilgotność względna w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 90%. W przeciwnym razie, jeśli ten system przechowywania zostanie naruszony, ananas zacznie się pogarszać, zdumiony chorobami grzybowymi i stopniowo ustępuje, staje się suchy i wyblakły.

Jeśli wcześniej kupiłeś dojrzałe ananas, to takieOwoce są najlepiej przechowywane w lodówce, w specjalnym przedziale do owoców. Zgodnie z zasadami nie powinien leżeć tam dłużej niż 12 dni w temperaturze 8-10 stopni. W przeciwnym razie ananas straci swoją prezentację i smak. I po raz pierwszy umieścić owoc w papierze, lub plastikową torbę z otworami i okresowo 1-2 razy dziennie obracamy ją z jednej strony na drugą. Nawiasem mówiąc, jeśli temperatura w lodówce jest mniejsza niż 7 stopni, ananas szybko zamarznie, stanie się wodnisty i będzie całkowicie nienadający się do jedzenia.

Pamiętaj, że ananas można nawet trzymać w domuOkoło 3 miesięcy, ale tylko w formie zamrożonej. W tym celu wyczyść owoce ostrym nożem ze skórki, pocięto mięso w małe kawałki, dodaj je do plastikowej torebki, przytwierdzisz, uwolnisz całe powietrze i włóż do zamrażarki.

Oprócz opisanych powyżej sposobów przechowywania można przygotować niesamowite zacięcie z ananasów, zachowując owoce w postaci konserwacji. Dowiedzmy się, jak to zrobić z tobą.

Dżem ananasowy

składniki:

  • ananas (miąższ) - 1 kg;
  • jak przechowywać świeży ananas

  • cukier granulowany -1 kg;
  • przegotowanej wody - 800 ml.

przygotowanie

Najpierw przygotuj słodki syrop: w rondlu zalać wodą, doprowadzić do wrzenia, wylać cukier i wymieszać. Następnie mieszaninę chłodzi się, wkładamy do niej kawałki ananasa i pozostawiamy do zaparzenia przez około 12 godzin. Następnie syrop wlewa się do innego pojemnika, gotuje, wlewa do nich kawałki ananasa i gotuje wszystko do gotowości na godzinę. Gotowy dżem wlewa się do słoików i zwija się z pokrywkami. Konserwację przechowujemy w ciemnym i chłodnym miejscu.

Cóż, to wszystko, pamiętaj, że to egzotyczneowoc jest bardzo kapryśny i wymaga ostrożnej postawy. Mamy nadzieję, że nasze porady dotyczące sposobu i miejsca przechowywania ananasa bardzo Ci pomogą! Zalecamy również zapoznanie się z artykułem o tym, jak obrać ananas, który będzie dostępny w każdej broni przed świętami.