Dziś niewielu osób może być zaskoczonych różnorakimi egzotycznymi owocami, które tu i tam znajdują się na półkach sklepowych.

Nie tylko natura została wynagrodzona przez człowiekamożliwość korzystania podobnych stworzeń. Więc raz każdy może korzystać z żadnych owoców i spróbować niepowtarzalny smak. Ale nie tylko w smaku sprawy! Jeśli przynajmniej raz zobaczyć wszystkie owoce w jednym miejscu, by zrozumieć, że to jest prawdziwy kolorowy raj. To nawet chłodniejsze kolory tęczy! Nie wierz mi! Następnie przyjrzeć i zapamiętać!

1. Owoc Smoka

pitaja

Nietypowy owoc jest uważany za owoc kaktusa, a nawetw swoim kształcie i otoczce zewnętrznej przypominają grzęźną korzonkę. Uprawa smoka w Meksyku, a także w Ameryce Środkowej i Południowej. W wielu krajach jest również znany jako Pitaya, perła smoka lub gruszki truskawkowej. Ten owoc ma przyjemny słodki smak, przypominający mieszaninę truskawek i gruszek. Pitaya jest używany jako niezależny naczynie lub jako doskonały dodatek do wódki lub wszelkiego rodzaju deserów. Pamiętaj jednak, że zanim spróbujesz owoców smoka, będziesz musiał pozbyć się ogromnej ilości czarnych nasion w miąższu Pitaya.

2. Kiwanoe

Kivano

Egzotyczne owoce rosną na tym terenieAfryce, Kalifornii, Chile, Australii i Nowej Zelandii. Świat ma kilka nazw: afrykański ogórek rogaty, ogórek przeciw ogórkowi, rogaty melon, angurię. W swojej formie przypomina mieszankę melona i ogórka. Smak kiwano jest dość niezwykły i wygląda jak mieszanka bananów, cytryny i ogórka. Ciekawa mieszanka, prawda? Najczęściej jest używany jako element ozdobny, chociaż owoce są oczywiście jadalne i mają bogatą dostawę użytecznych witamin. Nie zaleca się trzymania go w lodówce!

3. Rambutan

Rambutan

Rambutan rośnie w Indonezji. Przyciąga większość ludzi dokładnie swoją wyjątkową włochatą powłoką i czerwoną skórą. Nie bój się, ponieważ owoce są bardzo łatwe do czyszczenia. Do smaku, rambutan przypomina inne egzotyczne owoce - Lychee, słodkie do smaku. To owoce można spożyć prawie z gałęzi, a jeśli nauczysz się kilku receptur na potrawy z rambutanem, możesz zaskoczyć nawet wyszukanego smakosza.

4. Morszczuk

Jackfruit

Jackfruit jest znany na całym świecie jako IndianChlebowe drzewo i narodowa pycha Bangladeszu. Ze wszystkich owoców, które istnieją na tej planecie, największe jest oczko. Zapach wyciętych owoców przypomina mieszankę banana i ananasa. Smak jest prawie taki sam. Jackfruit może być spożyty w stanie surowym. W niektórych krajach miąższu pyszne marmolady. Niedojrzałe owoce są używane jako warzywa, które mogą być duszone, gotowane, smażone.

5. Liche

Lychee

Przyjęta jest ojczyzna tego wspaniałego owocurozważyć Chiny. Obecnie liczi się na całym obszarze Azji Południowo-Wschodniej. W jego kształcie, litchi przypomina małe orzechy w gęstej czerwonej skórce z brązową kością wewnątrz. Smak owoców przypomina miąższ białych winogron. Można go używać w formie surowej lub na różne desery. W każdym razie z pewnością docenisz smak tego wspaniałego owocu.

6. Carambola

Carambola

Zazwyczaj rozważa się ojczyznę tego owocuAzja Południowo-Wschodnia, gdzie karambola rośnie wszędzie. Carambola to "owoce gwiazdowe", które uzyskało swoją nazwę ze względu na dobrą pięcioramienną gwiazdę w wycięciu. Do smaku dzieje się, zarówno kwaśny, jak i słodki. W sałatkach najczęściej używana jest kwaśna odmiana karamboli, a słodka odmiana przypominająca mieszaninę winogron, cytryny i mango. Carambola jest doskonałym źródłem witamin i minerałów, a także ma niski poziom kalorii.

7. Mangosteen

Mangostan

Mangosteen jest uważany za egzotyczny owoce irośnie w Indonezji i Malezji, a także w południowo-wschodniej i południowej Azji. Ten owoc przypomina duże fioletowe kule z mocną, gęstą skórą. Ale najciekawszą rzeczą dotyczącą mangostanu jest rozszczepienie mięsa, które przypomina pomarańczowy smak. Jest legenda, że ​​to owoce były ulubionymi słodyczami królowej Wiktorii, więc za kulisami wśród owoców nazywa się "królem".

8. Kumkat

Kumquat

Niedawno wielu ludzi nawet niepodejrzewany o "kumquat". Dzisiaj można go znaleźć w prawie każdym sklepie, a nawet nie zdziwił. To owoce rozwijają się na południu Chin, w USA, Europie Południowej, Japonii, Azji Południowo-Wschodniej i na Bliskim Wschodzie. Zewnętrznie, kumkwat jest podobny do małych pomarańczowo-pomarańczowych owoców o kształcie elipsy. Praktycznie jak piłki do rugby, tylko w bardzo ograniczonej formie. Smak tego owocu jest specyficzny: soczyste słodkie nuta rezonują z ostrym smakiem. Możesz zjeść kumkwat zarówno surowy jak i przygotowywać różne potrawy.

9. owoce męczące

Owoce męczennicy

Miejsce urodzenia owoców pasji to Brazylia, ale takżeaktywnie rośnie w Australii, Nowej Zelandii, Ameryce Południowej, Południowej Afryce, na Hawajach i na Filipinach. To owoce ma wiele ciekawych nazwisk: owoce pasji, jadalne pasożyty, passionflower i grenadilla. W wyglądzie owoc pasji jest jak zwykła purpurowa śliwka o grubej skórze. Smak dojrzałych owoców męczenii jest słodki i soczysty. Oczywiście owoce można spożywać bez smaku, ale najczęściej jest to sok lub dodatki.

10. Lemoncello lub cytrynowo-werdera

cytryna

Być może wielu nie słyszało, że jest takieowoce. Ale wiedzą na pewno, że jest znany likier o tym samym nazwisku, którego Włochy słyną. Ojczyzną tego owocu jest Republika Republiki Dominikany, ale dzięki Włochom limoncello nauczył się na całym świecie. Nie mów, że smak owoców jest prawie taki sam, jak dojrzałe cytryny, ale zapach! Zapach lemon-verder jest tak wspaniały, że żaden cytryn nie może się z nim porównywać. Zewnętrznie, limoncello wyglądają jak małe trawy cytrynowo zielone o gęstej konsystencji. Można jeść w całości lub do gotowania wszelkiego rodzaju potraw.