Owczarek środkowoazjatycki - charakterystyka rasy

Owczarek środkowoazjatycki lub Alabai, jak zwykł ich nazywać, jest nieustraszonym, spokojnym psem o silnym instynkcie strzegącym.

Charakter owczarka środkowoazjatyckiego

Możesz podać taki opis rasyCentral Asian Shepherd: Silny, niezależny, inteligentny pies, poświęcony właścicielowi. Pomimo faktu, że Alabajew jest uważany za psa walczącego, są one dość spokojne i zrównoważone. Owczarek środkowoazjatycki ma mniej okrutny i agresywny charakter, w przeciwieństwie do swojego bliskiego krewnego - Owczarka Kaukaskiego. Alabai jest dominującą rasą psów, mogą cicho i neutralnie odnosić się do innych zwierząt w domu, ale często wykazują agresję na obcych psów. Ze względu na ich instynkt strażniczy, który jest bardzo wyraźny w nich, psy są podejrzane i nieufne wobec obcych. W rodzinie pasterz środkowoazjatycki ma delikatny i drżący charakter, sławny z członkami rodziny, jest uczuciowy wobec dzieci i zawsze działa jako ich obrońca. Owczarki środkowoazjatyckie są wystarczająco zabawne i aktywne, co pozytywnie wpływa na komunikację z dziećmi.

Dużym plusem charakterystycznym dla Central Asian Shepherd jest to, że są bardzo inteligentne i rozsądne, różnią się czystością i nie psują mebli.

Standard rasy

Owczarek środkowoazjatycki ma duże, masywneciało z dobrze rozwiniętym mięśniem. Mężczyźni większe niż samice, ich wzrost w ramię może być większa niż 70 cm u kobiet samych - 65 cm Azji Środkowej standardowy Shepherd rasy dopuszczalne wełna dowolnych kolorach :. Z czystej bieli do tygrysa, dostrzeżone w różnych kombinacjach, inne niż brązowym i niebieskim. Osłona wełny może mieć zarówno krótkie (do 3-5 cm), jak i długie (do 7-9 cm).

Rodzaje owczarek środkowoazjatyckich

Uważa się, że Shepherd Azji należy do grupy skał Mastiff podobnych pies pasterski i ma z nimi wspólnego przodka - tybetańskie psy, więc jej gatunki, takie psy można przypisać jako:

  • Pamiryjski pasterz;
  • Pamirian Shepherd;
  • Turkmeński Pasterz;
  • Owczarek środkowoazjatycki - charakterystyczny dla rasy1

  • Pasterza Tadżyckiego i innych.

Cechy owczarka środkowoazjatyckiego

Cechą Centralnego Owczaka jest jejwielkości i osobowości, może być niewygodne, aby przechowywać je w mieszkaniu miejskim. Pies czuje się lepiej na ulicy, ale nie cierpi z powodu gorąca, więc Alabai powinien mieć dostęp do zacienionych miejsc.

Z psem konieczne jest zaangażowanie od najmłodszych lat, ibędzie lepiej, jeśli zrobi to profesjonalny kynolog. Powinieneś częściej chodzić z psem, dać mu możliwość poruszania się i przyspieszania, ale nie zapominaj o bezpieczeństwie otaczających ludzi i zwierząt.