St Paul's Cathedral w Londynie

Wraz ze światowej sławy Big Ben,Tower Bridge i Baker Street, katedra św. Pawła od dawna odwiedza Londyn. W Anglii jest to chyba nietypowa i starożytna katedra, jak Katedra św. Pawła w Londynie, która znajduje się na liście zabytków każdego szanującego turysty. Z tego artykułu dowiesz się trochę o historii tej niezwykłej struktury.

Gdzie jest Katedra św. Pawła?

Katedra św. Pawła jest włączonanajwyższym punktem stolicy mglistego Albionu, w tym miejscu, gdzie w czasach panowania rzymskiego znajdowała się świątynia bogini Diana. Wraz z pojawieniem się chrześcijaństwa, tu znajdował się pierwszy chrześcijański kościół Anglii. O ile jest to prawda - trudno jest ocenić, ponieważ pierwsze dowody na istnienie w tym miejscu kościoła odnosi się tylko do VII wieku.

Kto zbudował Katedrę św. Pawła?

Budynek katedry, który przetrwał do naszych czasów, już jestPiąty, wzniesiony w tym samym miejscu. Poprzednie cztery zmarły w pożarze pożarów lub w wyniku nalotów wikingów. Ojcem piątej katedry św. Pawła był angielski architekt Christopher Wren. Prace przy budowie katedry prowadzono przez 33 lata (od 1675 do 1708), a przez cały ten czas projekt budowlany wielokrotnie zmieniał się. Pierwszy projekt dotyczył budowy dość dużego kościoła na fundamencie poprzedniej katedry. Ale władze chciały czegoś bardziej ambitnego i ten projekt został odrzucony. Zgodnie z drugim projektem katedra miała wygląd greckiego krzyża. Po szczegółowym opracowaniu projektu i nawet katedrze w skali 1/24 uznawano za zbyt radykalne. Trzeci projekt, zrealizowany przez Christophera Wrena, zakładał budowę świątyni z kopułą i dwiema wieżami. Ten projekt został uznany za ostateczny, a w 1675 rozpoczęto prace budowlane. Ale wkrótce po rozpoczęciu prac król kazał regularnie zmieniać projekt, dzięki któremu w katedrze pojawiła się ogromna kopuła.

Co wyróżnia się w katedrze św. Pawła w Londynie?

  1. Do niedawna najbardziej pozostała katedraWysoki budynek w stolicy Wielkiej Brytanii. Ale nawet teraz, w czasach drapaczy chmur, nie stracił swojej wielkości dzięki odpowiednio wyregulowanym formom i rozmiarom. Wysokość katedry wynosi 111 metrów.
  2. Kopuła katedry św. Pawła w Londynie powtarza kopię Bazyliki Świętego Piotra w Rzymie.
  3. Aby znaleźć fundusze na budowę katedry w Anglii, nałożono dodatkowy podatek na węgiel importowany do kraju.
  4. Podczas budowy Kristofer Ren dostał prawo do wprowadzania zmian w zatwierdzonym projekcie, tak że katedra ma niewiele wspólnego z projektem.
  5. Kopuła katedry ma unikalną złożoną konstrukcję: składa się z trzech warstw. Na zewnątrz widoczna jest tylko powłoka zewnętrzna, która spoczywa na warstwie środkowej - kopuła z cegły. Z wnętrza kopuła z cegły ukrywa się przed oczami zwiedzających przez kopułę wewnętrzną, która służy jako sufit. Dzięki tej trójwarstwowej konstrukcji kopuła była w stanie przetrwać bombardowanie podczas II wojny światowej, gdy wschodnia część katedry została uszkodzona.
  6. Kryptą katedry św. Pawła stał się miejsceOstatnie schronienie wielu wybitnych ludzi w Anglii. Tu Admirał Nelson, malarz Turner, Lord Wellington znalazł spokój. Ojcem katedry jest również architekt Christopher Wren, który również spoczywa tutaj. Na jego grobie nie ma pomnika, a napis, rzeźbiony na ścianie obok grobu, mówi, że katedra służy jako pomnik architekta.

Katedra św. Pawła w Londynie1

Katedra św. Pawła w Londynie2

Katedra św. Pawła w Londynie3

Katedra św. Pawła w Londynie4

Katedra św. Pawła w Londynie5

Katedra św. Pawła w Londynie6