Przyjazny Berlin, będący największym miastemNiemcy pozostają jednym z najbardziej zielonych miast w Unii Europejskiej. Co dziwniejsze, tutaj jest ponad 2500 parków i placów. Jednym z najbardziej znanych w Niemczech jest Treptow Park. O nim i będą dyskutowane.

treptow park w Berlinie

Treptow Park w Berlinie

Park został wyremontowany w latach 1876-1888 w ramach projektu Gustava Mayera we wschodniej dzielnicy Treptow, skąd pochodzi nazwa.

park treptowy w Berlinie1

Park natychmiast stał się popularny wśród mieszczan, tutajodbywały się festiwale ludowe, festiwale i targi, na przykład Berlin Fair of Crafts. Później w zachodniej części parku ozdobiono rzeźbą założyciela - Gustawa Mayera.

park treptowy w Berlinie2

Na terenie parku w 1946 roku postanowionoUstanowienie pomnika poległych armii radzieckiej w walkach o Berlin. Pomnik żołnierza w Treptow Park pojawił się tu w 1946 r. Dzięki pracom rzeźbiarza i architekta: Jewgienijowi Vuchetyczowi i Jakowowi Belopolskiemu.

treptow park w Berlinie3

W centralnej części dużegonobilitowana łąka ma postać żołnierza radzieckich żołnierzy z brązu o wysokości 12 metrów, która w jednej ręce trzyma uratowane dziecko w walce, a druga - przecina miecz faszystowskiej swastyki. Warto zauważyć, że pierwowzorem rzeźby Wojownika-Liberatora w Treptow Park był Nikołaj Masalow, który naprawdę uratował dziewczynę podczas szturmu na Berlin.

treptow park w Berlin4

W połowie ubiegłego wieku zjawił się różowyi ogrody słoneczników, nowe malownicze aleje, zbudowano fontannę, zainstalowano nowe rzeźby. Gdy park idzie do Szprewy, na brzegu buduje się małe molo dla łodzi rekreacyjnych.

treptow park w Berlinie5

Jak dostać się do Treptow Park?

Najłatwiej dostać się do Treptow Park pociągiemS9 lub S7 do Ostkreuz. Następnie musisz dostać się do przystanku Treptower-Park na linii S41 lub 42. Autobusy (trasy 265, 166, 365) również jadą do parku: muszą wysiąść na stacji Sowjetisches Ehrenmal (Soviet Memorial). Wejście do parku prowadzi przez piękne kamienne łuki.

park treptowy w Berlinie6